AYDIN HABERLERİ

Aydın’daki Suruç Protestosuna Katılanlardan 59 Kişi Hakkında Soruşturma Açıldı

IHA
07.09.2015 - 12:54Son Güncelleme : 07.09.2015 - 12:55

SURUÇ OLAYI PROTESTOSU

IHA

Aydın’da 21 Temmuz günü Suruç olaylarını protesto etmek için yürüyüş yapanlardan 59 kişi hakkında hakaret içeren slogan atmak ve izinsiz yürüyüş yapmaktan soruşturma açıldı. Kendi önderliğinde yapılan yürüyüş ve eyleme katılanlar hakkında soruşturma açılmasına yaptığı basın açıklaması ile tepki gösteren Aydın Tabip Odası Başkanı metin Aydın, “Bu olayla emekçilerin soruşturma tehdidi ile sindirilmeye çalışıldığını” iddia etti.
Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Aydın’da da 21 Temmuz günü aralarında DISK, KESK, Aydın Tabip Odası, CHP, ÖDP, EMEP, HDP, İHD, Birleşik Haziran Hareketi, HTKP, Alevi Bileşen’ lerinin de olduğu "Emek, Demokrasi ve Barış Platformu" çağrısı ve yaklaşık 300 kişinin katılımı ile Adnan Menderes Bulvarında yürüyüş ve bilahare Aydın Kent Meydanında basın açıklaması yapılmış ve Suruç olayı bu olay protesto edilmiştir. Yürüyüş ve basın açıklaması sırasında her hangi bir şiddet ve taşkınlık olayı, polis müdahalesi yaşanmamıştır. Protesto yürüyüşüne ve basın açıklamasına katılan aralarında Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın’ın da yer aldığı, çoğunluğunu oda-sendika yöneticilerinin ve başkanlarının oluşturduğu 59 kişi hakkında Aydın Cumhuriyet Savcılığı tarafından izinsiz yürüyüş yapmak ve hakaret içeren slogan atmak iddia ve suçlaması ile soruşturma başlatılmıştır. Bağlı bulundukları oda ve sendikaların çağrısı ile basın açıklamasına katılan kamu personeline basın açıklamasında atılan slogan ya da dövizler suçlama konusu yapılmıştır. Bu olayla son zamanlarda ülkemizde giderek artan ölümlere, yargısız infazlara, insan hakları ihlallerine dikkat çeken, barış ve özgürlük talebi ifade eden demokratik kitle örgütlerinin baskı altına alınmaya çalışıldığı ve emekçilerin soruşturma tehdidi ile sindirilmeye çalışıldığını görülmektedir” dedi.
Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, yaptıkları eylem, yürüyüş açıklamaların aslında onurlu bir davranış olduğunu ileri sürerek “Aydın’da ki demokratik kitle örgütlerinin, meslek odası ve sendika üyelerinin bu onurlu duruşları ile soruşturmalık olmaları hukuki ve vicdani bir karar değildir” ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın’daki Suruç Protestosuna Katılanlardan 59 Kişi Hakkında Soruşturma Açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Eylül 2015 tarihinde saat 12 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın’daki Suruç Protestosuna Katılanlardan 59 Kişi Hakkında Soruşturma Açıldı haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:13
  • Guneş
   06:50
  • Öğle
   13:12
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı