AYDIN HABERLERİ

Aydın’da Zeytin Sineği İle Mücadele Başladı

IHA
17.10.2015 - 08:55Son Güncelleme :

AYDIN'DA ZEYTİN SİNEĞİ İLE MÜCADELE BAŞLADI

IHA

Aydın’ın en önemli ürünleri ve gelir kaynağı arasında yer alan zeytinde zirai ilaçlama dönemi başladı.
Zeytinin çürüyerek dökülmesine, zeytinyağı miktarının azalmasına ve kısmen de yağ asidinin yükselmesine neden olan zeytin sineği ile mücadele başladı. Özellikle sofralık zeytinlerde zararı daha büyük olan zeytin sineği, larva döneminde çekirdek etrafında galeriler açarak beslenmesi nedeniyle zeytinde verimi düşürüyor.
Meyve etinde zararlı olarak bulunan zeytin sineği ile ilaçlama yöntemiyle mücadele edilebileceğini açıklayan Aydın Efeler Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, "Ergin çıkış zamanları iklim, toprak karakteri, çeşit, gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yapılan tuzaklama çalışmaları kapsamında monitör tuzaklarda zeytin sineği popülasyonunda artış gözlenmekle birlikte zeytin meyveleri zararlının vuruk yapma olgunluğuna gelmiştir. Üreticilerimizin kışlaklardan çıkan zeytin sineği popülasyonunu kontrol altında tutmak için ilaçlama yapmaları ve bunu takiben meyvelerde vuruk kontrolleri yaparak hasada 21 gün kalıncaya kadar ilaçlamalara devam etmelidirler" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın’da Zeytin Sineği İle Mücadele Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ekim 2015 tarihinde saat 08 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın’da Zeytin Sineği İle Mücadele Başladı haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:42
  • Guneş
   07:19
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:05
  • Akşam
   18:28
  • Yatsı
   19:53
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı