AYDIN HABERLERİ

Aydın’da Turunçgilller İçin Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Başladı

IHA
21.09.2015 - 09:08Son Güncelleme :

AYDIN'DA AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ MÜCADELESİ BAŞLADI

IHA

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, turunçgillerin yetişme döneminde meyvelere zarar veren Akdeniz meyve sineği için mücadele çalışmalarını başlattı.
Aydın’da turunçgil bahçelerinin ana zararlısı Akdeniz meyve sineği olduğunu belirten Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Bircan "Akdeniz meyve sineği, turunçgil meyvelerini kurtlandırmak suretiyle dökümlere ve meyve kalitesinin düşmesine neden olan en önemli turunçgil zararlısıdır. Aynı zamanda dış karantina zararlısı olduğundan meyve ihracatında da sorunlara neden olmaktadır. Turunçgil bahçelerinde her yıl mücadelesi yapılması gereken Akdeniz Meyve Sineği’nin, mücadeleye başlama zamanını tespit etmek için müdürlüğümüz elemanlarınca her yıl tuzaklama çalışmaları yapılmaktadır. Bu yıl da Aydın’ı temsil edecek şekilde turunçgil bahçelerine Ağustos ayı İçerisinde asılan tuzaklar her hafta kontrol edilerek ergin sineğin çıkışı ve populasyon yoğunluğu izlenmiştir. Ancak mücadelenin başlaması için tuzaklarda sineğin görülmesinin yanı sıra meyvelerin vuruk olgunluğu dönemine gelmesi gerekmektedir ki; bu da meyve kabuğunda hafif renk dönüşümünün başladığı ve meyvenin tatlanıp sulanmaya başladığı dönemdir" dedi.
’TURUNÇGİL ÜRETİCİLERİ MEYVE SİNEĞİ MÜCADELESİNE BAŞLAMALI’
Aydın’da turunçgiller için ’vurma olgunluğu’ denilen döneme gelindiğini belirterek üreticilerin arı ölümlerini önlemek için ilaçlamadan önce çevredeki arıcıları bilgilendirmesi gerektiğinin altını çizen Bircan, "Üreticilerimizin mücadeleye başlamaları gerekmektedir. Mücadele ruhsatlı kitlesel tuzakların kullanıldığı biyoteknik mücadele yolu ile ayrıca ruhsatlı ilaçlarla kısmi dal ilaçlaması şeklinde kimyasal mücadele ile yapılmaktadır. Kimyasal mücadele, 7-10 günlük aralıklarla ve ruhsatlı olan ilaçlarla yapılarak hasada 10 gün kalana kadar titizlikle devam etmelidir. Biyoteknik mücadele yöntemi ile kitlesel tuzaklama yapılacak ise bahçelere asılan kitlesel tuzaklar meyve hasadına kadar ağaçlarda asılı kalacaktır. Böylece biyoteknik mücadele ile ilaçlama yapmadan kitlesel tuzaklara gelen Akdeniz meyve sinekleri yakalanarak mücadele sezonu tamamlanmış olacaktır. Ayrıca biyoteknik mücadele yöntemini seçen üreticiler Bakanlığımızın biyoteknik mücadele destek ödemesinden de yararlanabileceklerdir" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın’da Turunçgilller İçin Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Eylül 2015 tarihinde saat 09 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın’da Turunçgilller İçin Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Başladı haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:30
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı