AYDIN HABERLERİ

Aydın’da Kış Hazırlıkları Erken Başladı

IHA
28.09.2015 - 09:17Son Güncelleme :

OSMAN MADRAN

IHA

Aydın’da yaz sıcaklarının sona ermesi ve havaların soğumaya başlaması ile birlikte vatandaşların yakacak derdi başladı. Geçen yıl kışın uzun sürmesi nedeniyle bu yıl kışa tedarikli girmek isteyen vatandaşlar bir yandan tezek hazırlayıp diğer yandan tarla ve bahçelerden evlerine odun taşımaya taşıyor.
Tarla ve bahçelerden topladıkları için hem ekonomik hem de zehirlenme olayları nedeniyle kömür yakmaktan çekinen Aydınlı pek çok vatandaş kışın odun ve tezekle ısınmayı tercih ediyor. Odunun hem ısınma hem de yemek yapımında daha elverişli olduğunu belirten vatandaşlar soğuğun hafif olduğu günlerde tezek yaktıklarını belirtiler.
Son yıllarda kömürün ceplerini de yakmaya başladığını bu nedenle kömürle ısınanların bile odunu tercih etmeye başladığını belirten Çine Soğukoluk Köyü sakinlerinden Osman Madran, işini bilen köylülerin para harcamadan ısınabildiğini söyledi. Çalışmak için gittikleri tarla ve bahçelerden dönerken topladıkları odunları hayvanlarına yükleyip eve getirdiklerini belirten Osman Madran, “Anadolu insanı zor şartlar altında bile ekonomik krizlere boyun eğmeden yaşamasını bilmiştir. Bugün pek çok aile bütçesini yaparken kışın ısınmaya da önemli bir miktar ayırır. Ancak kişi hesabını bilirse yazdan kış yakacağını hazırlayarak kışın ısınmaya ayrıca para ödemez. Bizler bu günlere kılı kırk, ince hesaplarla geldik. İşini bilen çalışkan bir köylü kışın ısınmaya 5 kuruş harcamadan yılını geçirir. Aslında boşa harcanan her kuruş milli ekonomiye zaradır. Bunu bilmek için üniversitelerde ekonomi dersi okumaya gerek yok. Bizim babalarımız mektepli değildi ama, o günün şartlarında ekonomiye gerçekten iyi yön vermişler. Bizler de onların gittiği yoldan gidip az gelirle daha iyi ekonomiye sahip olmaya çalışıyoruz” dedi.
“ŞEHRE ÖZENEN GENÇLERİ ANLAYAMIYORUZ”
Günümüzde erkeklerin kendi köyünde daha iyi şartlarda çalışmak varken asgari ücrete şehirde çalışmayı tercih ettiğini, kızların ise köylerdeki gençlere gelin gitmek istemediğini İsmail Kuzu, “Herkese bir şehir yaşantısı özentisi sarmış. Bugün köyde yaşama imkanı olup da şehirde yaşamayı tercih edenleri anlayamıyorum. Her şeyin en doğalı köyde. Sağlıklı yaşam köyde, en ekonomik yaşam köyde ancak gençler şehirde yaşamak istiyor. Eskiden köyde elektrik, su, telefon internet olmazdı. Şimdi köylerde bu da var. Halen ovasından bal, dağlarından bal akan Aydın’ın köyleri göç veriyor. Günümüz gençleri kuzine sobasının başında odun ateşinde pişmiş mis gibi tarhana çorbası, köy ekmeğinden mahrum. Kestane kebabından bihaber yaşıyor” diyerek odunla ısınmanın sadece ekonomik değil aynı zamanda keyif olduğunu söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın’da Kış Hazırlıkları Erken Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Eylül 2015 tarihinde saat 09 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın’da Kış Hazırlıkları Erken Başladı haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:24
 • Guneş
  08:07
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı