AYDIN HABERLERİ

Aydın’da İlk Defa Laparoskopik Nefrektomi Ameliyatı Gerçekleştirildi

IHA
23.07.2015 - 10:53Son Güncelleme :

AYDIN'DA BÖBREK RAHATSIZLIĞI OLAN BİR HASTA İLK KEZ DENENEN YÖNTEMLE SAĞLIĞINA KAVUŞTURULDU

IHA

Aydın İli Kamu Hastaneler Birliği bünyesindeki Aydın Devlet Hastanesi ve Atatürk Devlet Hastanesi’nde ilk defa Laparoskopik Nefrektomi ameliyatı yapıldı.
Aydın Devlet Hastanesiden yapılan açıklamada K.K isimli hastanın yapılan tetkitler sonucunda böbreğinin birinin çalışmadığı tespit edildi ve hastaya Laparoskopik Nefrektomi ameliyatının başarıyla uygulandı. Ameliyatı gerçekleştiren Aydın Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Güzel ve Aydın Atatürk Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Özlülerden, son yıllarda üroloji alanında yapılan ameliyatların büyük çoğunluğunun açık ameliyatlardan endoskopik (kapalı) ameliyatlara doğru bir değişim gösterdiğini dile getirdi.
Aydın Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Güzel, "Laparoskopik nefrektomi ameliyatı vücuda 1 santimetrelik kesiler yapılarak, bu kesilerden aletler yardımıyla böbreğin alınması işlemidir. Polikliniğimize başvuran K.K. isimli hastamıza Aydın Atatürk Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Özlülerden ile birlikte yapmış olduğumuz tetkitleri değerlendirmemiz sonucunda sol böbreğinin çalışmadığını tespit ettik. Hastaya durumunu ve Laparoskopik Nefrektomi ameliyatını anlatıp, ülkemizde çoğunlukla üniversite hastanelerinde laparoskopik (kapalı teknik) olarak gerçekleştiren bu ameliyatı hastanemiz bünyesinde yapabiliceğimizi belirttik ve hastaya Laparoskopik nefrektomi ameliyatını başarılı bir şekilde uyguladık” dedi.
Aydın Atatürk Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Özlülerden ise, “Geçekleştirmiş olduğumuz laparoskopik nefrektomi ameliyatı sonrası hastamızı kısa bir süre içinde sağlığına kavuşturup taburcu ettik. Hastamızın sağlık durumu gayet iyi durumda.Laparoskopi yöntemi sayesinde hasta, çok daha çabuk iyileşerek gündelik hayatına kolaylıkla dönebilmektedir.Ayrıca bu yöntem, ameliyat sonrası iyileşme döneminde ağrıların da daha hafif ve kısa sürmesini sağlamaktadır. Ameliyat kesisinin çok küçük olması ve çok küçük bir iz kalması hastaların moralini olumlu yönde etkilemektedir” ifadelerini kullandı.
Aydın İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Selma Özcan da, Laparoskopik nefrektomi ameliyatını gerçekleştiren Aydın Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Güzel ve Opr. Dr. Yusuf Özlülerden’e gerçekleştirmiş oldukları başarılı ameliyat için tebrik ederek, “Günümüzde yapılan ameliyatlarda hastanın konforu, ağrısının az olması, çabuk ayağa kalkabilmesi ve enfeksiyon riskinin az olması ön planda tutulan durumların başında gelmektedir. Devlet Hastanelerimizde ilkleri yapmaya devam edeceğiz. Aydın’ı sağlık alanında en üst seviyelere çıkarma adına gereken tüm çalışmaları yapacağız” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın’da İlk Defa Laparoskopik Nefrektomi Ameliyatı Gerçekleştirildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın’da İlk Defa Laparoskopik Nefrektomi Ameliyatı Gerçekleştirildi haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:11
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı