AYDIN HABERLERİ

Aydın’da Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri

IHA
10 Eylül 2015 - 09:38Son Güncelleme : 10 Eylül 2015 - 09:39

AYDIN'DA HALK SAĞLIĞI ETKİNLİKLERİ TAMAMLANDI

IHA

Aydın Halk İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Haftası’nda kurduğu stantlarla halkı bilinçlendirdi.
Aydın Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, Türkiye’de her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında il genelindeki farklı noktalarda stantlar kurdu. Stantlarda görevli sağlık personelleri, vatandaşları hastalıklar ve korunma yöntemleri konusunda bilgilendirdi.
Halk sağlığının bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedeflediğine dikkat çeken Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Kasım Çetin, “Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır. 2012 yılında kurulan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK)’na bağlı Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü ilimizde bin 688 personeliyle vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunmaktadır. Aile sağlığı merkezlerinde ve toplum sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık personelinin yanı sıra çok farklı unvan ve meslek sınıfından profesyonel, ekip ruhu içerisinde hizmet vermektedir” dedi.
AYDIN’DA 170 BİN KİŞİ EVLERİNDE ZİYARET EDİLDİ
Aydın’da her gün yaklaşık 13 bin kişinin aile hekimleriyle bir araya gelmekte olduğuna işaret eden Çetin, “İlimizde sağlık hizmetleri sadece sağlık tesisleri ile sınırlı kalmayıp aile hekimlerince yaklaşık 170 bin kişi yaşadıkları yerde ziyaret edilerek sağlık problemlerine çözüm bulunmaktadır. Bunun yanı sıra evlerinden çıkamayan 3 bin 824 kişiye evinde sağlık hizmeti sunulmaktadır. Kadın ve çocuk sağlığı Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün öncelikleri arasındadır. Özelikle doğurganlık çağındaki kadınlara ve doğuştan itibaren çocuklara yönelik yapılan sağlık hizmetleri itina sürdürülmekte ve yakından izlenmektedir. On üç ayrı hastalık yapıcı etkene karşı sürdürülen ve dünyanın en kapsamlı aşılama programlarından birisi olan ulusal aşı programı ile yılda yaklaşık 200 bin doz aşı geleceğin güvencesi çocuklarımıza uygulanmaktadır. Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede hedef; hastalıkların ortaya çıkışını engellemektir. Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü, 7 gün 24 saat boyunca bulaşıcı hastalıklara yönelik izleme yapmakta, herhangi bir salgın tehlikesi durumunda süratle harekete geçerek salgın kontrol çalışmalarına başlamaktadır. Sağlığın temel unsurlarından olan içme ve kullanma sularının güvenilir olması için her yıl 730 noktadan düzenli aralıklarla alınan numunelerden yapılan bin 460 tahlille şebeke sularını, 69 noktadan alınan 524 örnekle de yüzme sularının güvenliği takip edilmektedir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın’da Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Eylül 2015 tarihinde saat 09 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın’da Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:24
  • Öğle
   13:22
  • İkindi
   17:05
  • Akşam
   20:00
  • Yatsı
   21:30
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı