AYDIN HABERLERİ

Aydın’da Hacivat - Karagöz Soruşturması

IHA
29.08.2015 - 10:51Son Güncelleme :

AYDIN VALİLİĞİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATTI

IHA

Aydın Valiliği, 2014 yılı Ramazan ayı etkinliklerindeki Hacivat-Karagöz oyununu sunan Ömer Faruk Yıldırım ve Mustafa Kılınç’ın şikayeti üzerine, 2015 yılı Ramazan ayı etkinliklerinde de aynı tanıtım görsellerini izinsiz kullandığı gerekçesiyle Aydın Büyükşehir Belediyesi hakkında soruşturma başlattı.
Aydın Büyükşehir Belediyesi 2014 yılındaki Ramazan ay etkinlikleri kapsamında Ömer Faruk Yıldırım ve Mustafa Kılınç ile Hacivat- Karagöz oyunu sunulması için anlaşma yaptı. 2015 yılında ise aynı etkinlik başka isimlerle gerçekleştirildi. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin tanıtım afişlerinin kendi görselleri olduğunu iddia eden Yıldırım ve Kılınç, izinsiz kullanım nedeniyle şikayetçi oldu. Şikayet üzerine, Aydın Valiliği tarafından, Büyükşehir Belediyesi’ne müfettiş görevlendirildi.
Soruşturmayla ilgili olarak Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada; “Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılı Ramazan ayı etkinliklerindeki Hacivat-Karagöz oyununu sunan kişilerin, 2015 yılı Ramazan ayı etkinliklerinde de Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin aynı tanıtım görsellerini kullandıkları gerekçesi ile yaptıkları şikayet, Aydın Valisi Erol Ayyıldız için soruşturma açma fırsatı doğurdu. Normal koşullarda bir telif davası konusu olabilecek meselenin Aydın Valisince ceza soruşturmasına konu edilmesi Aydın’da yaşayan vatandaşlarca şaşkınlıkla karşılandı. Aydınlılar Vali’nin tavrı ile ilgili olarak “600 yıllık Karagöz ile Hacivat’ın telif hakkımı olurmuş?” ifadelerine yer verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın’da Hacivat - Karagöz Soruşturması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ağustos 2015 tarihinde saat 10 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın’da Hacivat - Karagöz Soruşturması haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
30 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:28
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı