Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aydın’da domuz gribinden 1 ölü

  DHA
  16 Kasım 2009 - 16:35Son Güncelleme : 16 Kasım 2009 - 16:35

  Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, domuz gribi teşhisi konulan bir kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.


  Hastalığından şüphelenilen kişilerin sağlık kuruluşlarında tedaviye alındığını aktaran Vali Hüseyin Avni Coş, “Bir ilçemizde tespit edilerek, sağlık kuruluşuna yatırılan ve ‘domuz gribi’ teşhisi konulan bir vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Birkaç tane daha vaka var. Durumlarını takip ediyoruz. Şüpheli vakaların, temasta ve ilişkide bulundukları kişilere yönelik çalışmalarımız var” diye konuştu.

  Coş, Aydın’da 1 milyon insanın yaşadığını, giriş çıkışlarla bu sayının daha da arttığını, bu kadar yoğunluk arasında 3- 5 vakanın çok olmadığını savundu. Hüseyin Avni Coş, “Önemli olan hastalığın yayılmasını engellemek. Hastalığın yayılmasının önlenmesi için başta okullar olmak üzere toplu yaşam alanlarında fevkalade duyarlı olunması gerekli. Çalışmalarımız, eksiksiz bir şekilde devam ediyor. Herhangi bir araç gereç eksiğimiz yok. Vatandaşlarımızın, hastalıkla ilgili işaretler, emareler ortaya çıktığı zaman en yakın sağlık kuruluşuna gidip, durumlarını inceletmelerinde fayda var. ‘Bana bir şey olmaz’ demememiz lazım” diye konuştu.

  Eskiden şüpheli durumlarda alınan numunelerin İstanbul ya da Ankara’ya gönderildiğini hatırlatan Coş, şimdi ise İzmir’de test yapılabilmesinin büyük kolaylık sağladığını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı