AYDIN HABERLERİ

Aydın’da Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Etkinlikleri

IHA
13.10.2015 - 09:40Son Güncelleme :

AYDIN DİYANET-SEN, CAMİLER VE DN GÖREVLİLERİ HAFTASINI KUTLUYOR

IHA

Diyanet-Sen Aydın Şubesi, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı çeşitli etkinliklerle kutluyor.
Diyanet-Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Emirdağ, hafta dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Camiler, dua ve ibadetle¬rin Allah’a topluca arz edildiği, gönüllerin aydınlandı¬ğı, kalplerin yıkandığı, elem ve sevinçlerin payla¬şıldığı, mü’minlerin kucak¬laştığı mübarek yerlerdir. Camiler, bilmediklerimizi öğrendiğimiz, irfanımızı yükselttiğimiz, nefsimizi ve âlemi tanıdığımız İlim ve hikmet yuvalarımızdır. Camiler, dünyanın çeşitli problemleri ve sosyal sıkın¬tılarına karşılık, gerçek mut¬luluğu bulabildiğimiz mane¬vî sığınaklardır. Camiler, dargınların barıştırıldığı, kin ve nefretin unu¬tulduğu, öksüz ve yetimle-rin sevindirildiği, açların doyurulduğu, fakirlerin giydirildiği, yolcu ve misafirle¬rin ağırlandığı, hastaların tedavi ettirildiği yardım ve iyilik merkezleridir. Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı bir konuyu öne çıkarmaktadır. Bu yıl ise dinimizin direği olan namaz ibadetine olan ihtiyacımızı daha yüksek bir sesle dile getirmek ve camilerdeki cemaatsizlik sorununa hem bireysel hem de toplumsal açıdan dikkat çekmek amacıyla Camiler Haftasının teması, ‘Cami ve Namazla Diriliş’ şeklinde belirlenmiştir. Camilerimiz, kendimiz¬den ayrı düşünemeyeceğimiz, koparıp atamayacağımız değerlerimizdir. Bay¬rak gibi. Sancak gibi. Gazi¬lik ve şehitlik gibi. İstiklâl aşkı ve hür yaşama duygu¬su gibi. Haysiyet ve şeref gi-bi. Camiler, vatanımızın te¬mel taşı, millî bütünlüğü¬müzün teminatı, dinî ve millî birliğimizin ilham kay-nağı, ahlâk ve aşkımızın he¬yecan pınarıdır” dedi.
CAMİ EN ÖNEMLİ BİRİMLERDENDİR
“Cami, İslâm cemiyetinin ayrıl¬maz bir parçası ve en önemli birimlerinden birisidir” diyen Emirdağ, “Rasûlüllah, Medine’ye vardıkları zaman ilk işleri, bir cami inşa edip, ensar, muhacir, köle, efendi, siyah, beyaz bütün Müslümanları bir çatı altında birleştirip bir araya getirmek olmuştur. Fethedilen veya yeni kurulan bir yerleşim merkezi¬ne ilk önce yapılan camidir. İslâm Dini, cemiyet dinidir. İn¬sanın kendisini cemiyetten ko¬parıp dağ başlarında uzlette kalması pek hoş karşılanmamıştır. Müslüman, cemiyet içinde yaşa¬yacak, gerektiğinde bir din kar¬deşinin elinden tutacak, emr-i bi’l-ma’ruf nehy-i ani’l münker yapacaktır. Namazların cemaatle edâ edilmesi hususunda hassa¬siyetle durulmasının sebebi de budur. Cemaatten gaye nedir? Bir semtte bulunan mü’minlerin beş vakitte birbirlerinin hallerinden ha¬berdar olması, herhangi bir sıkıntısı varsa, elbirliği ile giderilmesi, hasta varsa, yardımına koşulması içindir. Cemaate gelemeyenin mutlaka meşrû bir mazereti olduğu göz önüne alınarak evine gidilip yokla¬nılır ve müşkili giderilmeye çalışılır. Bugün ise bu gaye kaybolmuş yalnız şahsî sevab kazanma endi¬şesi hakim olmuştur. Sadece nefsi¬ni düşünüp de iştirak ettiği cemaa¬tin dertleriyle ilgilenmeyen, elinden geldiğince onlara Islâm’ı tebliğ et¬meyen ve eksiklerini gidermeye ça¬lışmayan bir kimse, bu yirmiyedi de¬recelik sevaba nail olabilir mi? Hz. Peygamber, namazı ‘gözünün nuru’ olarak nitelendirmiştir. Onun En Yüce Dost’a giderken ümmetine son vasiyeti namaz olmuştur. Bugün de Müslümanlar, namazlarını Allah’ın emrettiği, Resûlünün (sas) öğrettiği şekilde, camilerde cemaatle eda ettiklerinde; ruhlarını namazla güçlendirip, namazın ruhuyla dirildiklerinde; namazı sevip, evlatlarına sevdirdiklerinde Allah’ın izniyle karşılaştıkları her türlü sorunun üstesinden geleceklerdir. Ayrıca bu haftanın sadece camiler haftasına indirgenmemesinin, tüm din gönüllüsü meslektaşlarımızın da haftasının olduğu unutulmamalıdır. Gerek Başkanlığımız, gerek hükümetimiz görevlerimizin maddi manevi sıkıntılarına bir an evvel çözüm üretmesini de temenni ediyoruz. Özellikle Ankara’da yapılan menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, bu saldırı yapanları ve arkasındaki mihrakları buradan lanetliyorum. Gün birlik olma günüdür, Gün kardeş olma günüdür milletimize sesleniyorum bu kirli tuzaklara asla düşmeyelim, kardeşliğimizi koruyalım, bu oyunlara gelmeyelim.
Bu vesileyle, camilerde din hizmetlerinin en güzel şekilde deruhte edilmesi için gayret gösteren, topluma rehberlik ve önderlik eden, yaşantısıyla örnek olan, mihrabın, minberin ve kürsünün hakkını veren bütün din gönüllülerimizin ve cemaatimizin Camiler Haftasını tebrik ediyor, ebediyete irtihal edenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet niyaz ediyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın’da Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Etkinlikleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2015 tarihinde saat 09 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın’da Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Etkinlikleri haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:06
  • Guneş
   07:46
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:03
  • Yatsı
   19:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı