AYDIN HABERLERİ

Aydın’da 750 Çocuğa Bisiklet Dağıtılacak

IHA
07.10.2015 - 11:43Son Güncelleme :

AYDIN'DA 750 ÖĞRENCİYE BİSİKLET DAĞITILACAK

IHA

Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları tarafından yürütülen “Sağlıklı Çocuk, Sağlıklı Toplum, Sağlıklı Gelecek” projesi kapsamında Aydın’da bu yıl 750 çocuğa bisiklet dağıtılacak.
Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 25 Mayıs 2015 tarihinde imzalanan “Sağlıklı Çocuk, Sağlıklı Toplum, Sağlıklı Gelecek” projesi protokolü kapsamında 5. 6. ve 7. sınıflarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini alan veya “Bisiklet Modülü” dersini uygulayan okullara geçtiğimiz eğitim öğretim yılından 200 adet bisiklet dağıtılmıştı.
Türkiye’de 2014-2017 yılları arasında yürütülecek olan ‘Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’ kapsamında öğrencilerde fiziksel aktiviteyi arttırmayı amaçlayan proje çalışmalarının devamında 5 Ekim 2015 tarihi itibariyle Aydın’da 750 adet daha bisiklet alımı sağlandı. Alınan bisikletlerden ilk 20’si ihtiyaç sahibi okullara törenle teslim edildi.
Bisikletleri öğrencilere teslim eden Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Kasım Çetin, yaptığı açıklamada; “Dünya Sağlık Örgütü sağlığı korumak ve geliştirmek için; sedanter çevreleri azaltıp fiziksel aktivite engellerini yok etmeyi hedeflemekte ve buna uygun stratejiler geliştirmektedir. Bunu yaparken; bütünleştirici, çok sektörlü ve ortaklık temelli yaklaşımların desteklenmesi gerekliliğini vurgulamaktadır. Çocuk ve adolesanlar başta olmak üzere toplumun her kesiminin fiziksel aktivite düzeyinin artırılması ve fiziksel aktivite engellerinin ortadan kaldırılması gerektiğini söylemekte; bu sayede kardiyovasküler hastalıklar, kanser,diyabet ve kronik solunum yolu hastalıkları artışının durdurulabileceği ve bunların neden olduğu erken ölümlerin azaltılabileceği üzerinde durmaktadır. Dünyada tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 70’ini kronik hastalıklar oluşturmaktadır. Kronik hastalıklar için önlenebilir davranışsal risk faktörleri sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı, ve alkolün zararlı kullanımıdır. Dünya Sağlık Örgütü fiziksel aktivite düzeyinin artırılmasına yönelik hedef ve stratejileri belirleyerek ülkelere yapılabilecekler konusunda önerilerde bulunmakta ve izlenecek yol haritasının çizilmesinde liderlik yapmaktadır. Küresel hedeflerde 2025 yılına kadar obezite ve diyabetteki artış trendinin durdurulması, inaktif nüfus oranının yüzde 10 azaltılması yer almaktadır” dedi.
“4 ÇOCUKTAN 3’Ü SPOR YAPMIYOR”
Türkiye’de 12 yaş üstü bireylerin yüzde 71,9’unun hareketsiz olduğunu ve yüzde 9,7’sinin de yetersiz düzeyde fiziksel aktivite yaptığını kaydeden Dr. Çetin, “Aynı çalışmada 6-11 yaş grubu çocukların yüzde 58,4’ünün düzenli egzersiz yapmadığı saptanmıştır. DSÖ işbirliğinde yapılan Türkiye Çocukluk Çağı (7-8 Yaş) Şişmanlık Araştırması 2013 sonuçlarına göre ise her dört çocuktan üçü hiç spor yapmamaktadır. Hafta içi çocukların yüzde 22,4’ü en az bir saat bilgisayarda oyun oynamaktadır. Hafta sonunda çocukların yüzde 56,8’inin günlük aktiviteleri arasında bilgisayarda oyun oynama bir aktivite olarak yer almaktadır. Yine aynı çalışmada televizyon seyretmenin çocukların önemli etkinliklerinden biri olduğu saptanmıştır. Hafta sonunda çocukların yüzde 97,7’sinin günlük yaşam aktiviteleri arasında televizyon seyretmek yer almaktadır. Bu araştırmalar ışığında; ülkemizde de fiziksel aktivite düzeyini artırmak amacıyla hedefler belirleyerek stratejiler geliştirmek, toplumu fiziksel aktiviteye özendirmek, fiziksel aktiviteye ulaşma engellerini ortadan kaldırmak için yerel ve ulusal düzeyde çalışmalar yapılmaktadır. Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak, fiziksel aktivite düzeyini artırmak başta olmak üzere obezite ve obeziteyle ilişkili tüm kronik hastalıkların da üstesinden gelmeyi ve ‘Sağlıklı Çocuk, Sağlıklı Toplum, Sağlıklı Gelecek’ sloganı ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın’da 750 Çocuğa Bisiklet Dağıtılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2015 tarihinde saat 11 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın’da 750 Çocuğa Bisiklet Dağıtılacak haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:37
  • Guneş
   07:13
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:11
  • Akşam
   18:36
  • Yatsı
   20:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı