Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Aydın Candabak: Başarı Ekspresi

Aydın CANDABAK

Anadolu Üniversitesi'ne üç yıl önce ders vermeye davet edildiğimde, ilk sorduğum soru, ulaşım olmuştu.

- Eskişehir'e nasıl ulaşacağım?

Karayolunu tavsiye etmemişlerdi.

Çünkü Adapazarı-Bilecik-Bozöyük'ün iki şeritli ve gerçekten hayli virajlı yolları, hele yağışlı havalarda, yolculuğu eziyet haline getiriyordu.

Üniversitedeki dostlar şöyle demişti:

- Tren en iyisi. Üstelik çok keyifli. Restoranında bir-iki kadeh birşeyler içerken kitabınızı okur, dost sohbetleri bile yaparsınız.

Bir yıl boyunca İstanbul'dan akşam Meram Ekspresi'yle gittim, Eskişehir'den de Başarı Ekspresi'yle döndüm.

*

Son iki yıldır İstanbul'dan Eskişehir Ekspresi'yle gidiyor, Eskişehir'den yine Başarı Ekspresi'yle dönüyordum.

İstanbul'dan aynı amaçla Eskişehir'e giden kıdemli hocalarımız Orhan Koloğlu, Hasan Yılmaer, Tuğrul Eryılmaz, Füsun Özbilgen de bu trenlerin hatırladığım müdavimleriydi.

Üniversiteden aldığım bilgiye göre, Anka- ra'dan da Eskişehir'e ders vermeye gelen onlarca hoca varmış.

Onlar da Eskişehir'e Başarı Ekspresi ile ulaşmayı tercih ediyorlardı.

Ankara'dan Başarı ile gelenler, saat 16.00 sıralarında Eskişehir'de oluyor, İstanbul'a gidecekler de derslerini rahat rahat tamamlayıp bu treni yakalıyordu.

*

Demiryolları Genel Müdürlüğü, anlaşılmaz bir kararla Başarı Ekspresi'ni seferden kaldırdı.

Gerekçe, yolcu sayısı azmış.

Treni seferden kaldırma tarihi ne biliyor musunuz?

20 Kasım 1999.

Yani Kış mevsimini yaşarken.

Şunu herkes biliyor ki, demiryolları kış aylarında daha çok tercih edilir. Özellikle yağışlı ve hele hele karlı havalarda trenlerde yer bulmak mümkün olmaz.

Son karlı günlerde bilet bulamadım.

Birkaç kez rica, hatır ancak bilet sağlanabildi.

Durum böyleyken, bütün bir bahar, bütün bir yaz, bütün bir sonbaharda çalıştırılan Başarı Ekspresi, tam başarılı olacağı mevsimde, seferden kaldırılıyor.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Engin Ataç, Ulaştırma Bakanlığı'na bir yazı yazıyor:

‘‘Başarı Ekspresi'nin kaldırılması, ders vermek üzere üniversitemize gerek Ankara, gerekse İstanbul'dan gelen öğretim üyelerinin ve öğrencilerimizin haklı ve ciddi şikayetlerine neden olmaktadır. Çünkü bu durum, Eskişehir dışından gelen öğretim elemanlarının yürüttüğü derslerde aksamalara neden olmaktadır. Verimli çalıştığına inandığımız bu trenin tekrar sefere konulmasının her bakımdan olumlu olacağı düşüncesiyle konuyu bilgilerinize arz ederim.’’

Rektör'ün yazısına, Yolcu Taşımaları Dairesi Başkanı Bedri Palamut cevap veriyor:

‘‘Dilekçeniz incelenmiştir. Başarı Eks-presi'nin ütilizasyonu çok düşük olduğu için seferden kaldırılmıştır. Yeniden sefere konulması düşünülmemektedir.’’

*

Tam işlerin başlayacağı dönemde, kapısına kilit asan bir işletme olunca, pek çok şey söyleniyor. Otobüs firmalarından, otomotivcilerin devrede olduklarına kadar pek çok iddia...

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, rüşvetçi genel müdürüne suçüstü yaptırıp, polise ve adalete teslim eden başarılı bir Bakan.

Kamuoyu, Demiryolları'nda yıllardır duyulan pis kokulara son vermesini bekliyor.

Pis kokular dağılsın ve Başarı devam etsin.

X