AYDIN HABERLERİ

Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu İmza Kampanyası Düzenledi

IHA
12.10.2015 - 08:15Son Güncelleme :

AYDIN BAROSU HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU HAYVANLARA KARŞI YAPILAN HAKSIZLIĞIN KABAHAT DEĞİL SUÇ SAYILMASI İÇİN İMZA TOPLADI

IHA

Aydın Baro Başkanlığı Hayvan Hakları Komisyonu, hayvanların korunması amacıyla “Doğada bulunan tüm canlılara yapılan eziyet ve işkencelerin Türk Ceza Kanunu kapsamında kabahat değil suç olarak değerlendirilmesi" için imza kampanyası düzenledi. Aydın’da bulunan bir alışveriş merkezinde düzenlenen imza kampanyasının yoğun ilgi gördüğü belirtildi.
Konuyla ilgili Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklamada “Dünya var olduğundan beri döngüsünü doğa ile iç içe devam ettirmiştir. Doğada bulunan tüm canlılar, yaşam döngüsünü sürdürebilmek için gereklidir ve bu dünya, bizler için olduğu kadar hayvanlar ve bitkiler için, kısacası doğadaki tüm canlılar için yaratılmıştır. Ancak pek çok şey gibi dünyanın da yalnızca kendisine ait olduğuna inanan insanoğlu yıllar boyunca birbirine, doğaya ve hayvanlara zarar vermiştir. Geldiğimiz gelişmişlik düzeyinde tüm canların korunması esasında temellenen bir hukuk prensibi çoğu ülkede kabul görmüş ve artık insanların olduğu gibi hayvanların da layığınca yaşama hakkı olduğu kabul edilmiştir. Son yıllarda, ülkemizde de hayvanlara karşı yapılan eziyetler basın sayesinde pek çoğumuzun bilgisi dahilindedir. Ve kriminolojik araştırmalar irdelendiğinde görüleceği üzere, insanlara suç işleyen kimselerin daha önceki dönemlerde hayvanlara da zarar vermiş olduğu görülmüştür. Kısacası bir hayvan incitmekle başlayan süreç, daha sonra insanlara karşı işlenen bir suçla sona ermektedir” denilerek Türkiye’de 24.06.2004 tarihinde kabul edilen 5199 Sayılı "Hayvanları Koruma Kanunu"na aykırı davranmanın suç değil kabahat kapsamında değerlendirilmesinin ve verilen cezanın para cezası olarak kalmasının hayvanlara yapılan eziyet ve işkenceyi durduramadığı belirtildi. Toplanan imzalarla TBMM’ye gönderilerek "Hayvan Hakları Kanunu"nun acilen hazırlanarak kabul edilmesinin talep edileceği belirtildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu İmza Kampanyası Düzenledi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ekim 2015 tarihinde saat 08 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu İmza Kampanyası Düzenledi haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:11
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı