Aydın’a uluslararası uçuş eğitimi akademisi

DHA
26 Mayıs 2011 - 16:54Son Güncelleme : 26 Mayıs 2011 - 17:50

Aydın’ın askeri alanda olduğu için sivil havacılıkta kullanılamayan Çıldır Havaalanı’nın ’Uluslarası Uçuş Eğitim Akademisi’ olmasına karar verildi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Başkanvekili Cemal Şanlı ile Sorumlu Başpilot ve Genel Müdür yardımcısı Asaf Çora bir eğitim uçağıyla Çıldır Havaalanı’na geldi. Heyet, Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, Aydın Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası başkanları ile protokol tarafından karşılandı. Alanda bir süre inceleme yapan heyet daha sonra bir basın toplantısı yaptı. Topçu, Türkiye’de uluslararası düzeyde hizmet verecek bir uçuş akademisinin kurulması için yer arayışına girdiklerinde tesadüfen Çıldır Havaalanı’nı öğrendiklerini söyledi. Topçu, şöyle dedi:        

 

"Türkiye’ye yakışır bir uluslararası uçuş okulu için önce İstanbul’da incelemelerde bulunduk. İstanbul uygun değildi. Çorlu’da inceleme yaptık, sonrasında Akhisar’daki eski bir havaalanını inceledik. Orası Türk Silahlı Kuvetleri’nin hava sahasında olduğu için olmadı. Sonra tesadüfen Çıldır’da bir meydan olduğunu öğrendik. Bugün bir eğitim uçağıyla birlikte Aydın Çıldır Meydanına geldik. Pistte problem yok. İhtiyacı karşılayacak nitelikte."

 

Bölgenin konumu ve meteorolojik yapısı açısından uçuş okulu için çok uygun olduğunu anlatan Topçu, "Burada dünya çapında bir uçuş eğitim akademisi kuracağız. 300 THY personeli, 18 eğitim uçağı ile yılda 200-300 pilot yetiştireceğiz. Aydın patentli pilotlar yetiştirilecek. Bu uçuş akademisi sadece Türkiye’ye değil, çevredeki tüm ülkelerin talepleri halinde pilotlarını yetiştirilebileceği bir merkez olacak. Ayrıca Üniversite ile pilot yetiştirilmesi için eğitim işbirliği de yapacağız. Gerekli şartları taşıyan herkes ücreti karşılığında burada pilot olabilecek. Alanın jandarma bölgesinde olması nedeniyle gerekli temaslar kuruldu. Gerekli sözleşmeleri imzalayıp önümüzdeki aydan itibaren burada altyapı çalışmalarına başlayacağız" diye konuştu.

 

Topçu, Aydın’daki sivil toplum örgütleri temsilcilerinin kargo uçakları ile yolcu uçaklarının alana inmesi yönündeki isteklerinin iletilmesi üzerine, "DLH ile çalışmaları tamamlayıp, buraya gireceğiz. İleriki günlerde Sivil Havacılık uçaklarına hizmet verecek yolcu salonu, kargo üniteleri gibi altyapı kurulursa, 2012 başında 70 kişilik uçaklara hizmet verecek hale gelebilecek" dedi.

 

Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş da, bu alanın açılmasını çok istediklerini anlatırken, "Hiç olmazsa küçük uçaklar uçsun’ diyorduk. Buna engel olmayacak. Aksine önünü açacak. İstihdam açısından önemli bir yatırımın ilimizde olması çok sevindirici. Bugün yaptığımız görüşmelerde DLH, Çıldır Havaalanı’nı yatırım programına aldı. Yolcu salonu, kargo alanı gibi eksiklikler tamamlandıktan sonra kısa sürede 70 kişilik uçakların inebileceği bir konuma gelecek. Nazilli yöresi dahil olmak üzere bu havaalanından yüzbinlerce Aydınlı yararlanabilecek. Bu çalışmalar için ilimizdeki tüm sivil toplum kuruluşları, siyasetçi ve kamu görevlileri uyum içerisinde çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

 

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve beraberindekilere odalar ve valilik adına Aydın’ın simgesi kestane, incir ve zeytinyağı armağan edildi.

 

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı