Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ayda Uluç'tan kadın tenisine övgü

TTF Başkanı Ayda Uluç, kadın tenisçilerin elde ettiği başarılı sonuçlarla ilgili olarak “Kadınların spordaki yükselişi, tenisle devam ediyor” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Uluç, teniste iyi sonuçlar alacaklarını önceden bildiklerini ifade ederek, “Önce, İpek Soylu Wimbledon'da gençler ana tabloda 3. tura yükseldi. Daha sonra, Çağla Büyükçay ve Başak Eraydın'dan müjdeli haberler geldi. Bu başarı, 1-2 aylık çalışmalarla gelmez. Uzun zamandır planlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmalarımızın olumlu sonuçlanacağını biliyorduk” ifadelerini kullandı.

Kadın sporcuların yükselişine dikkati çeken Uluç, şöyle konuştu:
“Kadın voleybolcularımızın, kadın basketbolcularımızın, kadın atletlerimizin ardından kadın tenisçilerimiz de son döneme damga vurdu. Kadınların spordaki yükselişi tenisle devam ediyor. Kadınların sporda daha da iyi yere geleceklerine inanıyorum. Özellikle, Anadolu'daki kız çocuklarımızı spora yönlendirmek için çok çalışıyoruz. Aileler, çocuklarını spora yönlendirmeliler. Başarılı sporcularımızın artması için bu çok önemli.”

Olimpiyat

Uluç, takım sporunda olimpiyatlara katılmanın daha kolay olduğunu dile getirerek, tenisin bireysel spor olmasının işlerini zorlaştırdığını vurguladı.
2012 Londra Olimpiyatları'na katılamamalarına rağmen, gelecekten umutlu olduklarını belirten Uluç, “2016'da olimpiyatlara kesinlikle tenisçi göndereceğiz. Elde ettiğimiz son başarılar, bunun en önemli kanıtı. Londra'ya vize alabilseydik iyi olurdu ama moralimizi bozmadık. Türkiye, teniste çok iyi yerlere gelecek” diye konuştu.

Tesis sıkıntısı

Milli tenisçilerin kendilerine ait çalışabilecekleri tesisin olmadığını kaydeden Uluç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Milli sporcularımız, kulüplerin tesisinde çalışıyor. Kulübün üyesi tenis oynamak istediği zaman milli tenisçilerimiz sıkıntı yaşıyor. Bu da hiç hoş olmuyor. Kendimize ait tesisimiz olsaydı bugün çok daha iyi yerlerde olurduk. İstanbul'un 2020 adaylığı bu açıdan çok önemli. Bu adaylıkla birlikte güzel bir tesise sahip olabileceğiz. Umarım, İstanbul 2020'de olimpiyatlara ev sahipliği yapar.”

WTA Championship

İstanbul'da 23-28 tarihlerinde yapılacak WTA Championship (Sezon Sonu Şampiyonası) için çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini anlatan Uluç, organizasyona çok önem verdiklerini belirtti.
Uluç, “Uluslararası sporcuların katıldığı bu tür organizasyonlar ülkemiz açısından çok önemli. Yurt dışından önemli misafirlerimiz gelecek. Bu nedenle, çok titiz çalışıyoruz. İstanbul, şampiyonadan alnının akıyla çıkacaktır” diyerek sözlerini tamladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler