Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ayda 6 bin evcil hayvan kuaföre gidiyor, yosun banyosu da yapıyor

Son 2 yılda peş peşe açılan evcil hayvan kuaförlerinin sayısı 50’ye ulaştı. Ayda ortalama 6 bin evcil hayvana hizmet veren bu kuaförler, tıraş ve banyonun yanı sıra, tırnaklara oje sürme, yosun özlü çamur banyosu yapma beyazları kapatıp tüylerin rengini değiştirme gibi uygulamalarda da bulunuyor.

BANYODAN traşa, manikürden pediküre, taramadan föne kadar daha önce veteriner kliniklerinde yapılan evcil hayvan bakımları sertifikalı uzman kuaförlerlerin devreye girmesiyle ayrı bir sektöre dönüştü. Son 2 yılda peş peşe açılan ve sayıları 50’ye ulaşan bu kuaförler, ayda 6 bin evcil hayvana hizmet veriyor. Banyo ve tüy kesiminin yanı sıra, tırnak kesimi ve oje sürme, yosun kürüyle cilt bakımı yapma, tutulan takımın reklerinde boyama, beyazları kapatma, fön çekme gibi işlemleri de yapan evcil hayvan kuaförleri, oluşturdukları uzman kadrolarıyla rekabette, veteriner kliniklerinin önüne geçmeye çalışıyor.
Fiyatta boyut faktörü
Arkadaşımız Miray Nevzat’ın araştırmasına göre Tıraş ve banyo fiyatları kuaföre götürülen evcil hayvanın boyutlarına göre değişiyor. Kaniş ve Terrier gibi küçük boyutlu hayvanların tıraş ve banyo tarifesi 30-45 TL düzeyindeyken,
Cocer gibi orta boy köpekler için talep edilen bedel 40-60 TL arasında değişiyor. Golden, Collie, Alman Kurdu, Senbernar, Chow-chow gibi köpeklerin tıraş ve banyo ücreti de 50 TL’den başlayıp 70 TL’ye kadar ulaşabiliyor. Bu fiyatlara, genellikle tarama, fön, manikur ve pedikur de dahil oluyor. Ancak, sadece fön, manikür ve pedikür gibi işlemler için kuaföre götürülen evcil hayvanlar için talep edilen ücret, küçük boylarda 20 TL olurken, büyüklerde 50 TL’ye kadar çıkabiliyor. Genellikle Terier, Cocker, Pekinges, Yorkshire, Golden Retriever cinsi köpekler tıraş için
kuaföre götürülürken, Alman kurdu,
Husky gibi büyük cins ırklar ise taramaya gidiyor.
Kedilere tek tarife
Kedilerde ise tek tip tarife uygulanıyor. Sadece banyo yaptırmanın bedeli 20 TL olurken, buna tıraşta eklenince fiyat 50 TL’ye çıkıyor. Manikur ve pedikür de yine köpeklerde olduğu gibi tarifenin içinde yer alıyor. Tarama ve fönün fiyatı ise 20 TL oluyor. Genellikle İran, Himalaya, Chillchilllia gibi uzun tüy yapısına sahip kedilerde tüy kesimi talep ediliyor. Bu cins kedilerde fön ve tarama talepleri de oluyor. Sokak kedilerinde ise genellikle sadece banyo hizmeti talep ediliyor.
Amerika’dan sertifikalı evcil hayvan kuaförü Mustafa Yaka, “Çok farklı taleplerle karşılaşıyoruz. Köpeğine balık sırtı traş isteyen de tuttuğu takımın renklerine boyamak isteyen fanatikler de var” derken, Ankaralı evcil hayvan kuaförü Çetin Aydın’a göre de kuaförlerin mutlaka hayvan piskolojisini bilen uzman kadrolardan oluşması gerekiyor. Aydın, “Aksi taktirde kedi ve köpeğe zor anlar yaşatıp, onların psikolojilerinin bozulmasına neden olunabilir. Ayrıca tıraşta kesik, kanama, deride yırtılma gibi sorunlara da yol açılabilir” uyarısında bulundu.

Yaşlı köpeklere gençlik makyajı

EVCİL hayvan kuaförleri, sadece tüy kesimi yapmakla kalmıyor, bünyelerinde bir de güzellik merkezleri oluşturuyor. Hayvanların tüylerine renk yenileme de
yapan Petpoint, bu işlem için buğdaydan elde edilen doğal bitkisel özler ve hypoalerjik pigmentleri kullanıyor. Bu ürünlerle
evcil hayvanların tüylerini onarıp, daha canlı ve parlak görünmesi sağlanıyor. Bu, evcil hayvanlarda kulak, pati, kuyruk gibi bölgesel yapılabildiği gibi, istenirse tüm gövdeye de uygulanabiliyor. Pastel renkleri kapsayan bu uygulama sadece beyaz ve açık tenli hayvanların tüyleri üzerine tatbik edilebiliyor. Yaşlı köpeklerin beyazlarını kapatmak veya tüylere eski canlı renklerini kazandırma işlemleri de gerçekleştiriliyor.

Moda tasarımcıları onlar için dikiyor

KEDİ ve köpekler, özel tasarlanan kıyafetlerle soğuk kış günlerinde üşümekten korunabiliyor. Sahipleri hayvanlarını moda tasarımcılarının onlar için hazırlayıp diktiği, değişik renkli yün kazaklar, yün şapkalar ve yağmurluklarla giydiriyor.
Bu ürünlerin fiyatları 15-30 TL arasında değişiyor. Pet marketlerde yerli ürünlerin yanı sıra ithal giyecekler de satılıyor.

Yosun özlü çamur banyosu 50 TL

EVCİL hayvan kuaförlerinde yosun özü jojoba yağı, soya fasulyesi, buğday tohumu yağı ve bitkisel özlerin karışımlardan oluşan çamur banyosu ile masajı da yapılıyor. Hayvanlarda deri ve tüylerine uygulanan bu çamur banyosunun fiyatı ise ortalama 50 TL oluyor. Ayrıca köpeklere 10 TL ile 20 TL arasında değişen fiyatlarla pembe, kırmızı, sarı, turuncu, yeşil, eflatun, mavi ve beyaz olmak üzere 9 farklı renkte oje de sürülüyor.

Evde tıraşa talep artıyor

EVCİL hayvan kuaförü Sefa Hacı Taş, “Köpeklerine masaj isteyen evcil hayvan sahipleri olduğu
gibi evinde traş, banyo isteyenler de bulunuyor. Bu tip talepler, hızla artıyor. Muhabbet kuşunu traş ettirmek isteyenler bile çıkabiliyor. Tabi böyle bir uygulamamız yok” dedi.

X