"Bülent Katarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Katarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bülent Katarcı

Ayda 50 bypass

Atakalp Hastanesi Başhekimi Dr. Hasan Yılmaz, ayda 50 bypass yaptıklarını dile getirdi.

Kurumun çalışmaları hakkında bilgi veren Yılmaz, “50 yataklı hastanemizde, kapak kalp kası, ritim bozuklukları, hipertansiyon ve boyun, bacak, karın damarının tedavileri ile uğraşıyoruz. Bunların tıbbi tedavisi ve kontrollerini, kalp hastalığının teşhisi için gerekli olan koroner anjiyo, bacak, boyun damarlarının anjiyo yapıyoruz. Burada 3 cerrah, 4 kardiyolog, 2 anestezi uzmanı var. SGK, banka ve özel kurumlarla anlaşmalarımız bulunuyor” bilgisini verdi.
Dr. Yılmaz, kalp rahatsızlıklarında sporun önemine dikkat çekere, “İnsanlara balon, stent, bypass olmak hastalığı tedavi etmiyor diyorum. Eğer biraz şanslıysa başta fayda ediyor. En iyi yöntem spor yapmak” diye konuştu.

Termalde bir yenilik

Balçova Termal Tesisleri, engelli ve düşme riski yüksek kişiler için havuzlara transfer sistemini yeniledi. Uçak yapımında kullanılan malzemelerden yapılan lift sistemleri, hastaların güvenli bir şekilde havuzlara giriş-çıkışını sağlamakta kullanılıyor. Başhekim Dr. Salih Karakaya “Özellikle belden aşağısı ya da vücudunun bir yarısı felçli olan hastalarımızın havuzdaki rehabilitasyon programlarını sağlamak ve kendilerinin havuza güvenli bir şekilde girmelerini sağlamada bu sistem son derece önemli ve faydalı” dedi.

Katarakt uyarısı

Özel Tınaztepe Hastanesi ve Buca Tıp Merkezi’nin kurucularından Göz Doktoru Op. Dr. Hakan Kocaoğlu, katarakt uyarısında bulundu. Dr.Kocaoğlu, çift veya bulanık görme, renklerin zor veya soluk algılanması, akşamları görmede zorluk yaşanması, gözlük numaralarının sık sık değişmesi, derinlik hissi kaybı ve parlak ışıkların dağılması gibi yakınmalarda kataraktın akla geldiğini belirtti. Kocaoğlu, “Gözlük, egzersiz ve ilaç veya göz damlası ile tedavisi yoktur. Halk arasında lazer olarak bilinen fako yöntemiyle katarakt ameliyatında küçük bir kesitte çalışıldığından gözün bütünlüğü bozulmaz. Cerrahi mikroskop altında ve göz için üretilmiş mikro cerrahi aletleri ile yapılır. Ameliyat göze iğne yapılmadan damla ile uyuşturularak 15 dakika içerisinde gerçekleştirilir. Ameliyattan sonraki gün göz bandı açılıp günlük aktivitelere dönülebilir” ifadesini kullandı.

X