Gündem Haberleri

  Ayda 5 bin lira kazanıp zengin olmak!

  Hürriyet Haber
  12.09.2014 - 10:14 | Son Güncelleme:

  GEÇENLERDE bir lokanta masasında anlamsız bir iddialaşma oldu.

  Masayı paylaştığımız bazı arkadaşlarımız, kendilerinin ‘orta sınıfa mensup olduklarını söylediler, lokanta fiyatlarından şikâyet ettiler.
  Konuşmaların bir noktasında dayanamadım, ‘Siz, ben orta sınıf falan değiliz. Ama büyük ihtimalle masamıza servis yapan garson orta sınıf’ dedim.
  Tartışmanın yönü değişti. Ertesi sabah evde oturup Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in rakamlarına baktım ve masadaki arkadaşlarıma rakamları yolladım; haklılığımı kanıtlıyordu çünkü rakamlar.
  Ayda 5 bin lira kazanıp zengin olmakFransız iktisatçı Thomas Piketty’nin özellikle Amerika’da büyük hadise yaratan kitabı ‘Capital’i okuduğumdan beri gelir ve servet dağılımı konusundaki merakım iyice kabarmış durumda. Piketty’nin Batı Avrupa, Britanya ve Amerika için yaptığı analizlerin Türkiye için de yapılmasını bekliyorum ama maalesef bizdeki sayılar aynı analizi aynı zaman serisi içinde yapmaya olanak tanımıyor.
  Çünkü geçmişte bizim pek adam gibi gelir dağılımı araştırmalarımız yok. 30’lu, 40’lı, 50’li yıllarımızı bilmiyoruz bile. Bütün bu yetersizliğin yanında bir de TÜİK 2006’dan beri yaptığı hane halkı kullanılabilir gelir araştırmasında uyguladığı yöntemle 2006 sonrasının gelir dağılımı rakamlarının geçmişle olan ilgisini kopardı, yani zaten yetersiz olan süreklilik tamamen koptu.
  Ama yine de, 2006’dan 2012’ye kadar nüfusun yüzde 10’luk dilimlerinin kullanılabilir gerçek gelirleriyle ilgili tutarlı bir serimiz var. Ben de lokanta masasındaki iddiayı kanıtlamak için bu rakamları kullandım zaten.
  Başka türlü de yapmak elbette mümkün ama ben toplumu üçe böldüm: En az gelir elde eden yüzde 30; ‘orta gelir grubu’ diyebileceğimiz yüzde 40 ve en fazla gelir elde eden yüzde 30.
  Tabloda da görüyorsunuz ama biraz izah etmem lazım. Burada yazılı rakamlar bireysel gelirler. Diyelim sizin yıllık kazancınız 25 bin lira, eşiniz de 18 bin lira kazanıyor ama okul çağında iki çocuğunuz da var. Bu durumda yıllık 43 bin liralık kazancı 4’e böleceğiz. Ve kişi başına çıkan yıllık 10 bin liradan biraz fazla gelirle sizin en fakir yüzde 30’luk nüfus diliminde olduğunuzu saptamış olacağız. Tablodaki rakamları böyle okumak gerek.
  Bu durumda ailesindekilerin aylık ortalama geliri 1000 lira olanlar en fakir yüzde 30’luk dilimdeler.
  ‘Orta sınıf’ olmak için bunun iki katı ortalama gelire ihtiyaç var, 2 bin lira yani.
  Ya ‘zengin’ olmak için? Ailedeki herkesin ayda ortalama 5 bin lira civarında kazanması yeterli!
  Bu tablo hakkında daha çok konuşmamız lazım!

  Ayda 5 bin lira kazanıp zengin olmak

  İSMET BERKAN'IN BUGÜNKÜ YAZISININ TAMAMI

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı