Gündem Haberleri

  Ayçiçeği gibi ev

  Hürriyet Haber
  01.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:  Bir Alman inşaatçı güneşe doğru dönen bir ev yaptı. 12 saatte 360 derece dönebilen ev, güneş enerjisinden optimum derecede yararlandığı için enerji tasarrufu sağlıyor.

  Şu anda Almanya'nın Zoltingen kentinde 7 aile dönen evlerde yaşıyor. Evler, güneşe doğru sürekli bir biçimde dönebiliyor. Ancak çok sıcak olursa anında durdurulabiliyor. Ev, 12 saatte 360 derece dönüyor. Ancak dönme hızı da ayarlanabiliyor.

  Ernst Osswald adında bir müteahhitin yaptığı bu evlerde amaç, enerji tasarrufu sağlamak. Çünkü evin çatısında güneş panelleri, duvarlarında ise gümüş folyolar var. Dönme sırasında bu paneller ve folyo kaplı duvarlar güneşten optimum derecede faydalanıyor. Evin her türlü ısı sorunu böylece hallediliyor. Böyle bir evde oturan ortalama bir aile, yılda yaklaşık 260 milyon TL elektrik ve gaz faturası ödüyor yalnızca.

  960 ÇELİK BİLYA

  Evin altında 9 metre çapında bir dönen kısım var. Bu kısım her biri bir golf topu büyüklüğünde 960 çelik bilyeden oluşuyor. Ernst Osswald ‘‘Bu dönen bölüm o kadar güçlü ki, 13 evin ağırlığını kaldırabilir’’ diyor.

  Ernst Osswald, dönen evi 1999'da geliştirmiş. Bir kadın müteahhitle konuşurken, evinden çok memnun olduğunu, sadece terasının yeterince güneş almadığını söylemiş. Osswald ne yapabileceğini düşünmüş. Gerisini şöyle anlatıyor:

  ‘‘Çözümü oyun oynayan çocuklarıma bakarken buldum. Ellerinde birkaç tahta parçası ve mermer taşlarla dışarıda oynuyorlardı. Tahtayı döndürmek istiyorlardı. Altına mermerleri koyup döndürdüler. Bunun bir ev için de uygulanabileceğini düşündüm. Ayrıca bu sayede ev güneşi takip edebileceğinden enerji tasarrufu da sağlayabilirdi.’’

  Şu anda Almanya'da sadece 7 ailenin oturduğu bu tip evlere talep de fazlaymış. Osswald, bazı otellerin bile bu fikirle ilgilendiklerini söylüyor. Sistem yakında İngiltere'de de tanıtılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı