Aycell, ‘cep’e rekabete bedava telefonla girecek

Hürriyet Haber
06 Aralık 2001 - 01:52Son Güncelleme : 06 Aralık 2001 - 01:52

14 Aralık'ta ticari olarak faaliyete geçmeye hazırlanan Türkiye'nin dördüncü GSM operatörü Aycell, pazardan pay alabilmek için Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek bir yöntem deneyecek. Aycell, abonelerine bedava cep telefonu dağıtmayı planlıyor.

Aycell, Türk ekonominin daraldığı, abone kayıtlarının gerilediği bir dönemde pazara girmenin getirdiği dezavantajı düşük konuşma ücreti ve bedava telefon stratejisiyle aşmaya çalışacak. Türk Telekom'un GSM operatörü Aycell, 14 Aralık'ta İstanbul'da düzenlenecek bir basın toplantısıyla resmen ticari faaliyete geçecek.

Aycell'in, Türk ekonomisinin daraldığı, abone kayıtlarının gerilediği bir dönemde pazara girmenin getirdiği zorlukları aşmak için iki yönlü bir strateji izleyeceği belirtildi.

Buna göre, Aycell'in en önemli pazarlama stratejisini piyasanın çok altında kalması beklenen ucuz görüşme ücreti oluşturucak. Turkcell ve Telsim'in, Aria'nın piyasaya girmesiyle başlayan rekabetle revize etmek zorunda kaldıkları tarifelerini bile şişkin bulan Aycell, görüşme ücretlerini, kamuoyuna açıklanan ilk referans tarifelerinin bile altında belirleyeceği öğrenildi.

Aycell'in pazarlama stratejisinin ikinci önemli ayağını ‘‘bedava telefon’’ oluşturacak. Bu amaçla Çin, Tayvan, Endenozya gibi bazı uzak doğu ülkelerinin yanı Avrupa ülkelerindeki üretici firmalarla görüşme yapan Aycell yetkilileri, görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda 1 ya da 1.5 yıl süreyle Aycell'le abonelik anlaşması imzalayacak herkese bedava telefon verecek.

Kısa bir süre önce abone kayıtlarına başlayan Aycell'in, henüz daha ticari faaliyete geçmeden 2 bini aşkın aboneye ulaştığı bildirildi. Aycell'in ilk yılın sonunda 800 bin abone hedefi bulunuyor.

ROAMİNG'TE TEDBİR KALKTI

Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, Telekomünikasyon Kurumu'nun telekomünikasyon sektöründeki düzenleme ve ceza verme yetkisini tanırken, Aria'nın ulusal dolaşım konusundaki hakkını da teyid etti. Telekomünikasyon Kurumu, ulusal dolaşım konusunda, GSM operatörlerinin 15 Kasım 2001'e kadar anlaşmalarını talep etmişti. Ancak, Turkcell, Telekomünikasyon Kurumu aleyhine açtığı davada, kurumun yetkisiz olduğunu ileri sürerek, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nden ihtiyati tedbir kararı aldırmıştı. Telekomünikasyon Kurumu'nun ihtiyati tedbir kararına itirazı üzerine yapılan ilk duruşma 29 Kasım 2001 tarihinde görülmüş ve 5 Aralık 2001 tarihine ertelenmişti. Aria yetkilileri, bu kararın sektördeki tekelci zihniyetin kırılması yolunda çok önemli olduğunu belirterek rekabet ortamının cep telefonu kullanıcılarının yararına olacağını, vurguladı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı