« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Aybaba: İnönü Stadı en doğru adres

Beşiktaş Teknik Direktörü Samet Aybaba, Avusturya'daki hazırlık kampında düzenlediği basın toplantısında çarpıcı açıklamalar yaptı.

ÖVÜNÇ ÖZDEM / BAD KLEINKIRCHHEIM (DHA)
SON GÜNCELLEME

2012-2013 sezonu hazırlıklarını Avusturya'nın Bad Kleinkirchheim bölgesinde gerçekleştiren Beşiktaş'ta teknik direktör Samet Aybaba bugün basın mensuplarının karşısına çıktı.

İlk olarak 2 Temmuz'da başlayan çalışmalarla ilgili bilgi veren Aybaba, "2 Temmuz'da hazırlıklarımıza kendi tesislerimizde başladık. 5 Temmuz'dan itibaren de Avusturya'dayız. İki etaplı bir kamp programı düşünüyoruz. CAS mahkemesinin UEFA kararı ile ilgili kararı düşündüğümüz için böyle bir planlama yaptık. CAS'tan hiç beklemediğimiz bir karar çıktığı için planımızda değişiklikler olabilir. Kamp kadrosunda 29 tane futbolcumuz var. Bu oyunculardan 14'ü altyapımızdan yetişen futbolcularımız. Onlarla ilgili değerlendirmelerimiz var. Kamp süreci boyunca bu futbolcularla ilgili kararlarımızı vereceğiz" dedi.

Aybaba, takım içindeki yapılanma ile ilgili şunları söyledi:
"Yeni bir yapılanmaya gidiyoruz. Bu yapılanma içinde bazı futbolcularla yollarımızı ayıracağız. Oyuncular başka takımlardan daha cazip teklifler aldıkları zaman takım değiştirebiliyorlarsa, kulüplerde oyuncular ile ilgili kararlar verebilir. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Almeida izninin ardından kampımıza katılacak. Fernandes kampımızda ve yavaş yavaş antrenmanlara dahil olacak."

3 VEYA 4 TRANSFER YAPILACAK

Beşiktaş Teknik Direktörü, transferler çalışmaları hakkında şu ifadeleri kullandı:
"Transferler için yoğun bir çaba harcıyoruz. Kolay değil. İmkanlar dahilinde en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bu da zaman alıyor doğal olarak. Tespit ettiğimiz bölgelere 3 veya 4 transfer yapacağız. Bir hafta içinde de 2 veya 3 oyuncunun transferini tamamlayacağız. Uğru Boral'ın transferi tamamlandı. Kendisine hayırlı olsun takımıza büyük katkı sağlayacaktır. Uğur yarından sonra kadromuza katılacak."

"ALMEIDA, SİVOK, HİLBERT VE FERNANDES KALACAK"

Aybaba takımdan ayrılması gündemde olan Quaresma, Holosko, Simao ve Ernst için şunları söyledi:
"Quaresma izinli ve transferi ile ilgili çalışmalar yapıyor. İzin sürecini transfer çalışmaları olarak yorumluyoruz. Verdiğimiz kararlardan geri dönme diye bir durumumuz yok. Biz bir karar verdik bunun arkasında duracağız. Takım olmak istiyorsak, camia olmak istiyorsak, doğru şeyler yapacağız diye ortaya çıkıyorsak verdiğimiz kararlara herkesin saygı duyması lazım. Çünkü doğruyu yapmak istiyoruz. Bu oyuncuların çoğu biz profesyoneliz diyorlar. Profesyonel sistem içinde istenmediğin zaman başka bir takımla anlaşma durumu da var. Bu gayet doğaldır.Eğer kulübün imkanları sizin maddi durumunuzu karşılayamıyorsa ve size bu durum ile ilgili bir şeyler yapabilir misiniz diye sorulduğunda hayır cevabı veriyorsanız istenmeyen oyuncu gider başka bir kulüp ile anlaşır. Bu durum kadroda düşünmediğimiz tüm oyuncular için geçerli."

EN FAZLA 7 YABANCI

"Yeni sezonda 6 yabancı ile oynamak istiyoruz. Yani Futbol Federasyonu'nun saha içinde izin verdiği sayı kadar" diyen Aybaba, "Çok ekstra bir durum olursa, kadroda en fazla 7 yabancı bulunduracağız. Yabancı kaleci konusunda da çalışmalarımız var. Bazı maçlarda Cenk ile sahaya çıkacağız. Cenk çok çalışıp yeni kalecinin önüne geçsin. Yabancı kaleci aldık diye oynatacağız diye bir kural yok. Cenk yetenekli bir kaleci. Önüne tecrübeli bir kaleci koyarsak Cenk daha iyi duruma gelebilir. Cenk'in birkaç tane eksiği var. Keşke biz kaleci alsak ama formayı Cenk kapsa. Cenk Brezilya'dan oyuncu almayacağız. Herkesin gözünden kaçan bir şey var. Artık Brezilya'dan oyuncu almak çok zor. Çünkü Brezilya'da da maliyetler çok yükseldi" şeklinde konuştu.

CENK'E MESAJ

Aybaba yabancı kaleci ile ilgili şunları söyledi:
"Yabancı kaleci konusunda birinci adayımız Fransa'nın Nice takımında forma giyen ve Fransa'nın en iyi kalecisi David Ospina'dır. Kendisi ile 2 haftadır temas halindeyiz. Transfer kolay gerçekleşmiyor. Olmaz ise ikinci ve üçüncü alternatiflerimiz de olacak. Sivok ile çalışmayı istiyoruz. Takımda kalacak 4 yabancımız Almeida, Fernandes, Hilbert ve Sivok olmasını planladık. Sivok ile sona doğru yaklaşıyoruz. O'na yaptığımız teklifi kabul edeceğini düşünüyorum."

"EGEMEN NİYE GİTTİ DİYE HAYIFLANMAK YAKIŞMAZ"

Aybaba, Fenerbahçe'ye transfer olan Egemen Korkmaz konusunda şunları söyledi:
"Egemen ile bir konuşmam olmuştu. Benden izin istemişti. Daha sonra kulüple ilgili maddi konularsa bir sorun yaşandı. Bu takımın adı Beşiktaş... Var olan ve güçlü olan Beşiktaş'tır. Oyuncular, teknik direktörler ve yöneticiler gelir geçer. Önemli olan her şeyi doğru yapmaktır. Oyuncular bizimle birlikte olmak istiyorsa biz en iyisini yapmaya çalışırız. Ancak bizimle olmak istemeyen hiçbir oyuncunun arkasından ağlamayız. Biz takımımızın arkasında dururuz. Bir şeyleri doğru yapalım. Belki bizden sonra gelen de yola devam eder. Takımının ne olduğunu anlayan bir futbolcu topluluğu, taraftar topluluğu ve arkasında büyük bir yönetim topluluğu oluşturmak istiyoruz. Egemen biz de geçen seneyi çok iyi geçirdi. Takımın en iyi oyuncusuydu. Ancak oyuncunun arkasında bakıp da niye gitti diye hayıflanmak Beşiktaş teknik direktörüne ve camiaya yakışmaz."

"İNÖNÜ'DE OYNAMAK İSTİYORUZ"

Beşiktaş Teknik Direktörü, son olarak İnönü Stadı konusunda şu ifadeleri kullandı:
"Zorlanacağımız bir süreç içindeyiz. İnönü Stadı, bizim evimiz ve orada daha iyi kenetleniriz. Ben orada 11 sene oynadım. İnönü'de bir çok heyecan yaşadık. Yeniden bir yapılanma için en heyecan duyulacak yer İnönü Stadı'dır diye düşünüyorum. Futbolcularla da konuştum. Benimle aynı görüşteler. Başkanımız ile görüştüm. 'Mümkün olursa bu süreci uzatarak yapılanmamıza İnönü'de başlayalım' dedim. Başka bir takımın sahasına gitmek zor olacak. O da bizim isteğimizi yapmaya çalışacağını söyledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz