ANKARA HABERLERİ

Ayaş Tüneli’nde rant iddiası

Deniz GÜREL
10.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Yapımına 1976 yılında başlanan ve bugüne kadar 21 hükümet eskiten Ayaş Tüneli, kaderine terk edildi. Duruma isyan eden Ayaş Belediye Başkanı Alibaşkaraağaç, "Bugünün şartlarında 1 buçuk milyar dolarlık yatırım toprağa gömüldü. Bu durum içimi acıtıyor" dedi.

Deniz GÜREL

YAPIMINA 1976 yılında başlanan ve bitirilmesi halinde hızlı trenin de devreye girmesiyle Ankara-İstanbul arasını 2 saate indirecek Ayaş Tüneli, çürümeye terk edildi. Bugüne kadar 21 hükümet eskiten Ayaş Tüneli için resmi kaynaklara göre 628 milyon TL harcansa da Ayaş Belediye Başkanı Alibaşkaraağaç günümüz koşullarına göre kaderine terk edilen tünel için 1 buçuk milyon dolar harcandığını iddia ediyor.

10 bin 500 metrelik Ayaş tünelinin 8 bin 500 metresinin tamamlandığını söyleyen Başkaraağaç, "2 kilometrelik bir kısım yıllardır tamamlanmıyor. Çayırhan’daki devam tüneli tamamlandı buranın da bitmesiyle hızlı trenle İstanbul-Ankara arası 2 saate inecekken yıllardır atıl durumda bekliyor" dedi.

Karayolu rantı iddiası

Başkaraağaç, bu tünelin acilen açılması gerekiyor. Kaynaklarımız boşa harcanmamalıdır. Buraya yatırılan 1 milyar buçuk doların akıbetinin ne olacağını hepimiz merak ediyoruz. Kaynaklarımız bu şekilde boşa harcandığı için ülke olarak büyümeyi de sağlayamıyoruz. Buradaki yatırımı madem tamamlamayacaktınız, neden o kadar servet harcadınız" diye sordu.

Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç, bu projenin tamamlanamamasında büyük otobüs firmalarının siyasi olarak hükümete baskı yaptığını öne sürerek, "Bu yatırım için biraz para harcanmış olsaydı bugün Ankara İstanbul arası 150 km daha kısalmış olacaktı. Bu yolun açılması gerekiyor, burası Ayaş’ın değil Türkiye’nin yoludur. Kaybeden ülkemiz ve vatandaşımız oluyor" ifadesini kullandı

Ayaş Tüneline sahip çıkmaya devam edeceklerini belirten Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç, "Ayaş halkı olarak bütün desteği vereceğiz, gerekirse binlerce kişiyle burada eylem yapacağız. Hükümet yetkilileri biran önce buraya el atmalıdır" çağrısında bulundu.

Çürümeye terk edildi

2 kilometre için : 10 bin 500 metrelik Ayaş tünelinin 8 bin 500 metresinin tamamlandığını söyleyen Başkaraağaç, "2 kilometrelik bir kısım yıllardır tamamlanmıyor. Çayırhan’daki devam tüneli tamamlandı buranın da bitmesiyle hızlı trenle İstanbul-Ankara arası 2 saate inecekken yıllardır atıl durumda bekliyor" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ayaş Tüneli’nde rant iddiası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ağustos 2009 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ayaş Tüneli’nde rant iddiası haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:48
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı