Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ayaküstü Gül-Obama zirvesi

  hurriyet.com.tr
  18.12.2009 - 13:38 | Son Güncelleme: 18.12.2009 - 18:07

  BM iklim zirvesine katılmak için Kopenhag’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama ile de ayaküstü bir sohbet gerçekleştirdi.

  AYAKÜSTÜ ZİRVE - FOTO GALERİ 

   

  BİR YIL SONRA BUZLAR ERİDİ - GÜL-PERES GÖRÜŞMESİNDEN FOTOĞRAFLAR

   

  DAVOS'TA ONE MINUTE KRİZİ YAŞANDI

   

  Gül, Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen’in konferansa katılan liderler onuruna verdiği yemekte Obama ile bir araya geldi.

   

  Cumhurbaşkanı Gül, yemek sırasında Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile de kısa bir sohbet fırsatı buldu.

   

  PERES'LE DE GÖRÜŞTÜ

   

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kopenhag’da İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres ile görüştü. Böylece Davos’ta yaşanan “One Minute” krizinden yaklaşık bir yıl sonra ilk kez Türkiye ve İsrail, cumhurbaşkanları düzeyinde bir araya gelmiş oldu. Görüşmede Peres, Gül'ü İsrail'e davetini yineledi.

   

  BM İklim Konferansı Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Kopenhag'da bulunan Gül, İsrail Cumhurbaşkanı Peres ile buluştu.     

   

  Cumhurbaşkanı Gül'ün, Peres ile görüşmesinde, “Türk kamuoyu Orta Doğu'da yaşananları yakından takip ediyor. Olaylar ciddi hassasiyet, rahatsızlık yaratıyor” dediği bildirildi.

   

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre görüşmede, İsrail'in yeni yerleşim birimleri ele alındı.

   

  Cumhurbaşkanı Gül, “Artık dünyada hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkesin her şeyden anında haberi oluyor. Türk kamuoyu da Ortadoğu'da yaşananları yakından takip ediyor. Olaylar ciddi hassasiyet, rahatsızlık yaratıyor” diyerek, kamuoyunun önemine dikkati çekti.

   

  Görüşmede, 1967 sınırlarına dönülmesi gerektiğini ifade eden Gül, “Türkiye olarak bizim isteğimiz, iki devletin barış, huzur ve güvenlik içinde yan yana yaşamasıdır” dedi.

   

  İsrail Cumhurbaşkanı Peres de Gül'ü İsrail'e davetini yineledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı