"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Ayaklar yaza hazır mı?

Ayakları fora etmemize çok az kaldı. Dolayısıyla mükemmel bir görüntü için yaz boyunca ayaklara ekstra bakım yapmak şart...

Elbette düzenli pedikürün yanı sıra evinizde yapabileceğiniz birtakım uygulamalar da var. Podiatrist Özgül ışgör’e sağlıklı ve bakımlı ayaklar için atılması gereken adımları sorduk.

Ayaklarınızı her gün ılık ve sabunlu suyla yıkayın. Ardından serin suyla durulayıp bir havlu yardımıyla ve parmak aralarını atlamadan iyice kurulayın.
Eğer sandalet veya parmak arası terlik giydiyseniz, güneşe çıkarken ayaklarınızın üst kısımlarına mutlaka koruyucu etkili güneş kremi sürün.
Topuklarınızı ponza taşıyla düzenli şekilde temizleyin. En ideali duşta, ayak derisi iyice yumuşamışken ponzalamaktır. Bu sayede ölü hücrelerden arının, bebek gibi ayaklara sahip olun!
Yatmadan önce yıkadığınız ayaklarınıza, özellikle de topuklarınıza nemlendirici sürün. Ama parmak aralarına kaçırmamaya gayret gösterin çünkü nemli kalan bölgelerde mantar oluşabilir.
Yatmadan önce ayaklarınıza yoğun bir krem sürün ve ardından yün çorap giyin. Yazın uygulaması biraz zor ama gerçekten işe yarıyor! Sabaha pamuk gibi ayaklar garanti!
Ayaklar yorgun olduğunda tabanlar ağrır, yere zor basarsınız. Böyle zamanlarda tam rahatlayabilmek için tercihen birinden size ayak masajı yapmasını rica edin. Ya da kendiniz yapın. Deneyince vazgeçemeyeceksiniz. Ayrıca tazyikli soğuk su da yorgun ayaklara çok iyi geliyor.
 Önümüz yaz... Tatilinizi plajı kum olan bir yerde geçirecekseniz, dalgaların vurduğu bölgelerde çıplak ayak yürüyün. ınce, minik kum parçaları ayaklarınızda “peeling” etkisi yapacaktır.

Ve erkek estetiği keşfetti

Estetik operasyon trendi yayılmaya devam ediyor. Uygulamalar artık kadınlar kadar erkeklerin de ilgi alanında... Op. Dr. Atilla Alp’e göre erkekler en çok burun ameliyatlarını tercih ediyor, onu liposuction, göz kapağı estetiği ve yüz germe izliyor.

Liposuction ve karın germe
Özellikle göbek, karın ve bel çevresindeki fazla yağlardan şikayetçi erkeklerin sayısı hayli fazla. ince belin daha estetik durduğunun farkındalar ve eski kıyafetlerini giyebilmek istiyorlar. Bu nedenle onlar da estetik cerrahiden medet umuyorlar.
Kadınların senelerdir bölgesel yağlanmadan kurtulmak için başvurdukları liposuction yöntemine ve uygulama sonrası göbek-karın çevresindeki derinin daha gergin olmasını sağlayan karın germe işlemine, son yıllarda erkekler de çok rağbet ediyor.
Göz kapağı estetiği
ve yüz germe
Göz kapağındaki deformasyonlar, kremler ya da diğer medikal yöntemlerle hafifletmenin güç olduğu yaşlılık belirtileri arasında. Neyse ki gelişen teknoloji sayesinde bu da sorun olmaktan çıkıyor.
Erkekler de kısa sürede tamamlanan, sonuç veren ve gündelik hayata çok çabuk dönülen operasyonlarla bu sorundan kurtulmak istiyor. Göz kapağı estetiği yaptırıp da memnun kalan hastaların, yüz germe gibi daha ciddi uygulamalar konusunda da cesareti artıyor. Yüz germe operasyonları bir nekahet dönemi gerektirse de sonuçları hiçbir neştersiz uygulamayla kıyaslanmayacağı için söz konusu uygulama büyük ilgi görmeye başladı.

EDıTÖRDEN...

Güneş esansı

Thierry Mugler’ın koku ailesinden Alien, genişlemeye devam ediyor. “Alien Sunessence Saphir Soleil” bu zincirin yeni halkası... Parfüm, turuncu-pembe ışınları ile aydınlatırken, çekici yumuşaklığı ile de enerji veriyor. Pembe greyfurt, tiare çiçeği ve beyaz amberin yoğun birlikteliğinden doğan koku, özellikle egzotik kokulardan hoşlananlar için çok cazip bir alternatif...

Yüzlere yaz geldi

Shiseido’nun 2010 yaz makyajı, ciltlere güneş ışığının doğal parlaklığını getiriyor. Yaz makyajının can alıcı detaylarına gelince.... Gözler siyah göz kalemiyle belirginleştiriliyor ve altın tonlarındaki farla renklendiriliyor. Dudaklar ise yoğun kırmızıyla vurgulanıyor.

Benzerliği bulun!

Bir dönemin sevilen tele-vizyon yapımcısı Yasemin Bozkurt’u hatırlıyor musunuz?
Bu soruyu neden mi sordum? Geçenlerde bir davette rastladığımda tanıyamadım da ondan.
Saçlarının rengi değişmiş, kısa kakülü ifadesini sertleştirmiş. Ama yüzünde tüm bu ‘küçük’ değişikliklerden çok daha öte bir şeyler vardı. Şimdi bir bakalım, öncelikle yanaklara dolgu yapılmış, ince dudaklarının yerinde yeller esiyor.
Yüzdeki müdahaleler abartılı . Üstelik doğal da değil. Yüz maskülen bir ifadeye bürünmüş. Söylenecek daha çok şey var ama... Şimdilik siz sadece iki fotoğraf arasındaki benzerliği bulun, yeter!

Sağlığınız için dans edin

Birçoğumuz için dans, sadece eğlenmek için yapılan bir eylem. Oysa dans eğitmeni Lale Roche, dansın vital yani sağlık açısından önemli olduğunu vurguluyor: “Dans, kilo vermeyi sağlıyor, hatta Alzheimer’ı bile önlüyor!”

Son dönemin gözde sporlarından ‘vital dans’la hızlı bir şekilde kilo vermek ve fit görünmek mümkün. Uygulamanın önemli isimlerinden Lale Roche, bu spor sayede vücudun her noktasının ciddi anlamda enerji harcadığını belirtiyor. Türkiye’de olduğu dönemlerde Acarkent Colesium’da ‘vital dans’ dersleri veren Roche’dan yaza girerken nasıl enerji harcamamız gerektiği konusunda ilginç ipuçları aldık.
Vital dans nasıl yapılıyor?
- Egzersiz yaklaşık 1 saat sürüyor. Bu sürenin 45 dakikasında da yüksek derecede efor sarf ediliyor. ılginç olan, kişinin egzersiz yaptığını anlamaması... Sanki evde ya da arkadaş ortamında dans ediyormuş gibi hissediyor. Bu teknikte eklem noktalarının yanı sıra kemik ve iskelet sorunları ile ilgili çalışmalar da var. Bunlardan bazıları Alzheimer hastalığını ve stresi önleyici etkiye sahip.
Bu dans vücudun hangi bölgelerinde etkili?
- Özellikle basen bölgesinde çok etkili. Ayrıca karın bölgesini çalıştıran hareketler var. Karın bölgesi bizim duygusal beynimiz; bizi koruyan bağışıklık hücrelerinin yaklaşık yüzde 80’i burada... Bunların yanı sıra bacak ve sırt kaslarını çalıştırıyor, böylece duruş bozukluğunun düzeltilmesine yardımcı oluyor.
Diğer sporlardan farkı ne?
- Kişi “şu egzersizi 40 kez, öbürünü 50 kez yapmalıyım” stresi yaşamıyor. Tamamen keyif ön plana çıkıyor. Bu dansın amacı hayati organlarımızın görevlerini yerine getirmelerini sağlamak.
Röportaj: Merve Akar

Hem bana hem sana...

Sloganı ‘You are the One’ olan cK One, rahat ve çarpıcı kokusu ile dünyanın en ünlü unisex parfümü.

Biliyor musunuz, üretildiği günden bu yana dünyanın dört bir yanında her 3 saniyede bir, bir adet cK One EDT satılıyor. Bu efsanevi kokunun özelliği ilişkilere ve paylaşmaya odaklanmış genç nesillerle iletişim halinde olması... Genel kültür, yaş farklılıkları, ırk ve soy gibi karanlıkta kalmış bazı konular karşısındaki duruşuyla da gençlerin tercihi.
ılk kez 1994’te tüketicinin beğenisine sunulan ve dünyanın ilk unisex parfümü olan cK One, temizlik, sadelik, hümanizm ilkelerini temsil ediyor. Parfümü kullananlar onu rahatlıkla sevgilisi, eşi ya da çocuğuyla paylaşabiliyor. Bu yüzden XL bir şişeye sahip.
Parfümün yaratılış hikayesi de böylesi bir öyküden yola çıkıyor... Calvin Klein, kızının erkek arkadaşında kaldığını ertesi sabah üzerine sinen erkek parfümü sayesinde fark ediyor. Bunun üzerine unisex bir koku yaratmaya karar veriyor. cK One işte böyle doğuyor.

KATILIN, KAZANIN

“CK ONE’ın yeni sloganı nedir?” sorusunun cevabı ile birlikte
www.tekinacar.com.tr adresine cevabı ile birlikte ad, soyad, adres vs. bırakan her 50. kişiye CK One 200 ml parfüm hediye! Bu uygulama web sitesinde 15-16 Mayıs tarihleri arasında devam ediyor. Hediyeler 10 adet ile sınırlı.

Geçen haftanın kazananları

İşte DKNY talihlileri

Ayşegül Aydın Bilge Soyumgüler
Emin Yürüsoy Gülşah Bolova Işık Demirtaş Işıltan Volga Işıkdağ Kemal Keser Mutlu Tombuloğlu Sabahat Altundal Seher Caymaz

İşte CK talihlileri

Arzu Çiçek Atakan Ertuğrul Dilara Aksu Dündar Polat Ekrem Değirmenci
Emine Kılıç Halime Yazıcı Kübra Peker Ömer Kılıçgedik Recep Maden
Sabit Ateş Şule Çatlak

X