Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ayakkabıya yapışmayan çiklet seneye geliyor

  Hürriyet Haber
  02 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Eylül 2000 - 00:01

  İNSANLIĞIN çikletle tanışmasının ardından geçen 140 yıldır kaldırımlarda yürüyen insanları öfke ve dehşete sürükleyen ciddi çiklet sorununa son veriliyor. Wrigley's firması, gelecek yıl ‘Üzerine kasıtlı olarak bassanız da ayakkabınıza kesinlikle yapışmayacak’ çikletleri piyasaya sürüyor.

  Ünlü firma, yeni çikletlerin içeriğini bir sır olarak saklıyor. Ancak, tahminler, çikletlerdeki mum oranının oldukça azaltıldığı noktasında birleşiyor.

  Sadece New York kentinin Times Square bölgesindeki sokak ve caddelerde hergün 300 bin adet çikletin çiğnendikten sonra yere atıldığı ve mutlaka birilerinin bunların üzerine istemeyerek bastığı ifade ediliyor. Cikletlerin çoğunun, 11-19 yaşları arasındaki gençler tarafından yere atıldığı vurgulanırken, New York Belediyesi bunların temizlenmesi için harcanan zaman ve kaynakların daha yapıcı kullanılabileceğini belirtiyor.

  Kent yetkilileri, çiğnenen çikletlerin yere atılmaması konusunda gençleri eğitmekte başarılı olamadıklarını kabul ederken, Wrigley's firmasının yapışmayan çikletle bir kamu hizmeti yapacağı belirtiliyor. ABD'de yılda 3.2 milyar dolarlık çiklet satılıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı