Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ayakkabıları çok sıkıyordu yerini beyaz adama vermedi

  Hürriyet Haber
  29.08.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1 Aralık 1955 günü Rosa Parks işten pek yorgun ayrılmıştı. Otobüse ön kapıdan binip 10 cente biletini aldıktan sonra, arka kapıdan tekrar bindi ve siyahlara ayrılan koltukların en ön sırasına oturdu. Üç durak sonra beyaz bir adam bindi otobüse, ancak yer olmadığı için ayakta kalmıştı.

  Sürücü, Rosa Parks ve diğer üç siyaha "O koltukları boşaltın" diye seslendi. Diğer üç siyah, şoförün talimatına hemen itaat edip kalktılar. Parks kalkmadı ve sonunda tutuklandı. ABD’nin güney eyaletlerinden Alabama’da meydana gelen olay, yani Parks’ın otobüsteki direnişi ayrımcılığa karşı siyah hareketini ateşleyen ilk kıvılcım oldu. Siyahlar otobüs işletmesini boykot hareketi başlatmış, bu hareketin başına da ileride adı bir efsane olacak Martin Luther King getirilmişti. Parks’ın şikayeti ve boykot sayesinde Yüksek Mahkeme, otobüslerde siyahlarla beyazların oturduğu yerleri ayıran kanunun anayasaya aykırı olduğuna karar vermişti.

  O günlerde 42 yaşında olan Parks ileriki günlerde şöyle diyecekti: "O an, bir insan ve bir yurttaş olarak hangi haklara sahip olduğumu öğrenmek istedim... Ayrıca ayakkabılarım da çok sıkıyordu."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı