Ege Haberleri

  Ayakkabıda 315 bin dolar

  Turaç TOP / İZMİR (DHA)
  12.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kaçak cep telefonlarını gümrüklerden yasal gibi ülkeye sokup piyasaya süren 37 kişilik çete çökertildi. Bir gümrük memurunun evinde yapılan aramada ayakkabına gizlenmiş 315 bin dolar bulundu.

  İZMİR merkez olmak üzere 7 ayrı kentte, kaçak cep telefonlarını gümrüklerden yasal gibi ülkeye sokup piyasaya sürdükleri iddiasıyla gözaltına alınan, aralarında bir astsubay, gümrük memurları ve mali müşavirin de bulunduğu 37 kişi, adliyeye sevkedildi.
  7 kentte eş zamanlı operasyon
  İzmir polis ekipleri, 8 aydır sürdürdüğü teknik takip ve istihbari çalışma doğrultusunda, İzmir’de faaliyet gösteren bazı cep telefonu satış yerleri ve abone bayilerinin, sahte belgelerle gümrük kaçağı cep telefonlarını kayıt altına aldırdıkları, gümrük kaçağı cep telefonlarını klonlayarak yasal şekilde gösterip piyasaya sürdükleri bilgisini edindi. Ekipler, İzmir Menemen, İstanbul, Balıkesir, Aydın, Adana, Denizli ve Batman’da önceden belirlenen 15 ayrı adrese eş zamanlı baskınlar yaptı. Baskınlarda, 75 kişi gözaltına alınırken, 38’i savcılık tarafından ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.
  7 bin 83 kaçak cep telefonu
  Baskınlarda, 7 bin 83 adet çeşitli marka ve modellerde kaçak cep telefonu, 3 kol saati görünümünde cep telefonu, 670 kameralı kol saati, 4 bin 142 müzik çalar, 898 taşınabilir bellek, 182 cep telefonu ekran kalemi, 275 cep telefonu aksesuarı, bin 527 telefon kulaklığı, 2 bin 113 kablo, 4 bin 516 cep telefonu bataryası, 7 oto şarj cihazı, 160 hafıza kartı, 1 çalıntı cep telefonu ve çok sayıda imei kayıt belgesi ele geçirildi. İstanbul’da görevli bir gümrük memurunun evine yapılan baskında da, kaçakçılıktan elde edildiği belirlenen ayakkabı içerisine gizlenmiş 315 bin dolar ele geçirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı