Ege Haberleri

  Ayakkabı ustaları teknolojiye yenildi

  Nermin UÇTU, (DHA)
  09.09.2013 - 01:28 | Son Güncelleme:

  MANİSA’da 1996 yılında kurulan ve beş yıl öncesine kadar 3 bin kişinin çalıştığı Ayakkabıcılar Sitesi’nde bugün 600 kişi kaldı.

  450 üye ile üretime başlayan ve 21 bloktan oluşan site, bugün sadece 173 üye ile ayakta kalmaya çalışıyor. Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Narin, ayakkabıcılığın kaybolan meslekler arasında yer aldığını vurgulayarak, el yapımı ayakkabı üreten ustalarının teknolojiye yenik düştüğünü dile getirdi,

  “Biz teknolojinin hızlı gelişmesine karşın kendimizi yenileyemedik, yeni modeller üretmekte çok sıkıntı çektik. Artık teknoloji öyle bir hızla gidiyor ki yetişmenin imkanı yok. Eskiden bir kalıp yaptırır, 1-2 yıl kullanırdık. Şimdi üç ayda bir yeni modeller çıkıyor. Yurtiçinde de yaşanan rekabet bizi olumsuz etkiledi. Eskiden Konya’ya ayakkabıyı biz gönderirken, şimdi oradan ayakkabı almaya başladık” dedi. Çin’de imal edilen ayakkabıların da kendilerini olumsuz etkilediğini ifade eden Narin, “Kalitesiz ayakkabılar üretildi, ucuz şekilde iç piyasaya verildi. Bizlerin kazancı düştü, gündenekan kaybettik. Yeni eleman yetişmiyor. Ara eleman sıkıntısı çekiyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı