Ayakkabı sektörü durgun

Hürriyet Haber
11 Ekim 2008 - 10:29Son Güncelleme : 11 Ekim 2008 - 10:29

Konya Ayakkabıcılar Odası Başkanı Hasan Uzman, Konya'da ayakkabı imalatçılarının yaklaşık yüzde 50'sinin talep azlığı nedeniyle kışlık sezon üretimine başlayamadığını söyledi.

Uzman,  Konya'daki ayakkabı sektörünün kışlık erkek ayakkabısı üretiminde Türkiye'de ilk sırada yer aldığını belirtti.
ABD merkezli dünyaya yayılan ekonomik krizin Konyalı ayakkabı imalatçılarını nasıl etkileyeceğini henüz bilmediklerini ifade eden Uzman, ancak geçtiğimiz bayram ve okul sezonundan ayakkabıcıların beklediklerini bulamadıklarını dile getirdi.

Ayakkabıda bereketli bir sezon için kış aylarında bol yağış düşmesinin şart olduğunu anlatan Uzman, “Çünkü yağışsız geçen kışlarda pek çok vatandaş, ayakları ıslanmadığı için yazlık ayakkabıyla idare ediyor, kışlık ayakkabı alma ihtiyacı hissetmiyor” dedi.

Uzman, son dönemde ayakkabı satışlarında da geçtiğimiz yıllara göre bariz bir azalma olduğuna dikkati çekerek, mağazalara gelen ailelerin sadece çocukları için ayakkabı baktıklarını, ailenin tüm bireylerinin hep birlikte ayakkabı alması alışkanlığının neredeyse kaybolduğunu ifade etti.

Bu durumun en önemli nedeninin vatandaşın alım gücündeki azalma olduğunu vurgulayan Uzman, şunları kaydetti:
“Halen ayakkabıya 3 ana başlıkta talep var. Gençler sivri burun ayakkabı ve spor ayakkabısı tercih ediyor, orta yaşlılar ise klasik ayakkabılardan istiyor. Ayakkabı üretimiyle ilgili bir sorununuz yok, talep olması durumunda mevcut kapasitemizin 2-3 katı daha fazla üretim yapabiliriz ancak üretim bol talep az... Halen Konyalı ayakkabı imalatçıları kapasitelerinin yüzde 30-40'ı kadar ancak üretim yapıyor. Konya'da ayakkabı imalatçılarının yaklaşık yüzde 50'si talep azlığı nedeniyle kışlık sezon üretimine başlayamadı.”

Uluslararası piyasada yaşanan finans krizi nedeniyle de doların yükselişe geçtiğini ifade eden Uzman, “Bu durum ayakkabı üreticileri olarak bizi tedirgin ediyor. Dövizin ateşi düşmez aynı seviyelerde devam ederse, hammadde maliyetlerimiz artacağı için, bu durum zaten zorda olan ayakkabı üretimini daha da kötü bir noktaya çekebilir” diye konuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı