ADANA HABERLERİ

Ayakkabı Esnafının Siteye Taşınma Mücadelesi

IHA
09.10.2015 - 12:37Son Güncelleme :

ADANA’NIN EN ESKİ YERLEŞİM YERLERİNDEN SARIYAKUP MAHALLESİ’NDE FAALİYET GÖSTEREN AYAKKABI ESNAFI, KULLANDIKLARI YANICI VE PATLAYICI MADDELERİN BÖLGE İÇİN BÜYÜK RİSK TAŞIDIĞINI BELİRTEREK, KENDİLERİNE YAPILACAK 'AYAKKABICILAR SİTESİ'NDE DAHA MODERN VE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE ÜRETİM YAPMAK İÇİN YILLARDIR MÜCADELE ETTİKLERİNİ DİLE GETİRDİ.

IHA

Adana’nın en eski yerleşim yerlerinden Sarıyakup Mahallesi’nde faaliyet gösteren ayakkabı esnafı, kullandıkları yanıcı ve patlayıcı maddelerin bölge için büyük risk taşıdığını belirterek, kendilerine yapılacak ’Ayakkabıcılar Sitesi’nde daha modern ve güvenli bir şekilde üretim yapmak için yıllardır mücadele ettiklerini dile getirdi.
Ayakkabı sektörünün lokomotifi konumundaki Adana’da ayakkabı üreticileri, üretim yapmak adına kendileri için güvenli bir site yapılması için mücadele ettiklerini anlattı. Yıllardır ayakkabıcılar sitesine taşınıp daha modern ve güvenli bir çatı altında üretim yapmak istediklerini belirten esnaf, geçen her zamanın olası bir faciaya davetiye çıkardığını söyledi.
Kullandıkları yanıcı ve patlayıcı maddelerin çalışanların yanı sıra müşterileri ve mahalle halkının hayatlarını tehdit ettiğine dikkat çeken işletmeciler bir facia yaşanmadan önlem alınması konusunda yetkilileri uyardı.
Adana Ticaret Odası Meclisi ve Ayakkabıcılar Meslek Komitesi üyesi Hüseyin Sağır, yaklaşık 200 işletmenin faaliyet gösterdiği Sarıyakup Mahallesi’ndeki esnafın bir an önce siteye taşınması gerektiğini vurguladı. Türk ayakkabı sektörünün Türk ayakkabı sektörünün kalbi konumundaki Adanalı üreticilerin daha çağdaş bir ortamda hizmet vermesinin zorunluluk olduğunu dile getiren Sağır, bu değişikliğin olası bir facianın ortadan kalkmasını sağlayacağı gibi Adanalı ayakkabı üreticilerinin de önünü açacağını ifade etti.
Çalışanların ve mahalle halkının hayatını tehlikeye atan sorunu çeşitli zamanlarda yetkililere ileterek çözüm istediklerini anlatan Sağır, “Son sekiz yıl içinde görev yapan valilerimize, belediye başkanlarımıza, milletvekillerimize sorunu anlattık. Hepside bu sorunu çözme konusunda adım atacaklarını söyledi ancak bugüne kadar hiçbir girişim olmadı. Ayakkabıcılar ve mahalle sakinleri kaderine terk edildi. Burada bir facia yaşanırsa bunun sorumlusu soruna duyarsız yetkililerdir. Facia yaşanmadan önlem alınmalı” dedi.
"YANGIN RİSKİ VAR SOKAKLAR DAR"
Adana’nın en eski mahallerinden Sarıyakup’ta sokakların çok dar olduğunu olası bir yangında itfaiye araçlarının sokaklara giremeyeceğine dikkat çeken Hüseyin Sağır, “Ayakkabı üretiminde yanıcı ve patlayıcı özelliği olan maddeler kullanılmaktadır. İşletmelerimizde depolarımızda bu maddeler bulunuyor. Fiziki koşullardan dolayı itfaiyenin müdahalesinin güçleşmesi olası bir yangının facia boyutlarına ulaşmasına neden olacak. Ayakkabıcılar sitesini oluşturulması insan hayatı açısından çok önemli” diye konuştu.
Fiziki yetersizliğin esnafın gelişmesinin de önünde engel olduğunu ifade eden Sağır, şöyle devam etti:
“Paris’te bulundum. Aynı anda 3 Tır indirme yaparken 3 Tır’da yükleme yapıyordu. Bizim iş yerlerimize bırakın TIR’ı kamyonlar bile yanaşamıyor. Yurt dışında yaptığımız birçok bağlantı sırf çalışma koşullarımızdan dolayı iptal oluyor. Yurt dışı bağlantılarımızı Adana’ya getirmeye utanıyoruz. Siteye taşındığımız takdirde, istihdam 5 kat artar, ihracatımız da buna bağlı olarak en az 5 kat artar. Site esnafın önünü açar.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Ayakkabı Esnafının Siteye Taşınma Mücadelesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2015 tarihinde saat 12 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ayakkabı Esnafının Siteye Taşınma Mücadelesi haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:38
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  12:35
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:01
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı