Gündem Haberleri

GÜNDEM

  “Ayak bastı” için 1 milyon YTL

  A.A.
  11 Temmuz 2007 - 10:41Son Güncelleme : 11 Temmuz 2007 - 10:41

  İzmir Ticaret Odasının (İZTO) 2007 yılında kruvaziyer turizmiyle İzmir'e gelen yabancı turistler için yaklaşık 1 milyon YTL ayak bastı parası ödeyeceği açıklandı.

  İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş,  4 yıldır kruvaziyer turizmiyle İzmir'e gelen turistlerden alınan ve kişi başına 2 dolar olan “Toprakbastı Vergisini” ödediklerini belirtti.

  İzmir'e 2003 yılında 4 geminin geldiğini, 2007 yılındaysa 132 sefer ile 400 bin kişinin gelmesini beklediklerini söyleyen Demirtaş, bu yılın ilk altı ayında 289 bin 682 YTL ayak bastı ücreti ödediklerini açıkladı.

  Yıl sonuna kadar İzmir'e kruvaziyer turizmiyle gelecek yabancılar için yaklaşık 1 milyon YTL ödeyeceklerini belirten Ekrem Demirtaş, “2004'ten bu yana ödediğimiz para 1 milyon 150 bin YTL'yi geçti. Ayak bastı ücretleri kruvaziyer gemilerin gelmesinde anahtar rolü oynuyor. Eğer ayak bastı ücretleri ödenmezse gemiler kesinlikle gelmiyor. Oda olarak bir yandan ücretleri karşılarken, bir yandan da ayak bastı ve liman ücretlerinin indirilmesi için pek çok girişim yaptık” diye konuştu.

  Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım döneminde liman ücretlerinde indirim yapıldığını, ayak bastı ücretlerinin kişi başı 2 dolara indirildiğini söyleyen Demirtaş, her geçen gün yolcu sayısının arttığını, ödedikleri verginin de ciddi yekün oluşturmaya başladığını kaydetti.

  Ayak bastı ücretlerinin kişi başı 1 dolara indirilmesini istediklerini söyleyen Demirtaş, kentteki diğer kuruluşların da ücretin ödenmesi konusunda üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getirdi.

  İTALYANLAR BİRİNCİ SIRADA

  Kruvaziyer turizmiyle gelen yolcuların profili incelendiğinde, çoğunluğu İtalyanların oluşturduğunu gördüklerini belirten Ekrem Demirtaş, “Carnival Freedom gemisinin kentimize gelişinden sonra Amerikalı yolcuların sıralamada ikinci olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

  Amerikalı turistleri, İngiliz ve İspanyolların izlediğini kaydeden Demirtaş, farklı milletlerden, farklı diller konuşan binlerce kişinin İzmir sokaklarını doldurduğunu ifade etti.

  Gemilere her türlü lojistik desteği verdiklerini söyleyen Demirtaş, “Kentimizi tanıtmak için de çeşitli çalışmalar yapıyoruz. İzmir Alsancak Limanında hizmet veren standımızda, 8 dilde bastırdığımız İzmir rehberleri dağıtılıyor, şu ana kadar 38 bin rehber dağıttık” dedi.

  Kiosk adı verilen büfelerde İzmir tanıtım filmi, kente ilişkin bilgiler ve EXPO 2015 adaylığıyla ilgili bilgilerin de yer aldığını söyleyen Demirtaş, yolcuların İzmir'den memnun ayrıldığını kaydetti.
  Turistlerin kentten memnun ayrılmasının çok önemli olduğunu dile getiren Ekrem Demirtaş, “Bugün bir günlüğüne gelen turist, memnun kalırsa daha uzun süreli İzmir'e gelecektir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı