« Hürriyet.com.tr

Ayağınızı yerden kesecek bir yemek

Belçika’daki ilginç organizasyonu daha önce duyurmuştuk: Dinner in The Sky, yani Gökyüzünde Yemek. Bir vincin tepesinde, yeryüzünden 50 metre yüksekte yemek keyfi kısa sürede birçok ülkede ilgi gördü.

Çağlayan ÇEVİK
X
Almanya, Macaristan, Slovakya, Dubai, Güney Afrika’dan sonra şimdi sıra Türkiye ve Hollanda’da. Önümüzdeki hafta tanıtımı yapılacak olan Gökyüzünde Yemek, Yolculuk Atölyesi çatısı altında hizmet verecek.Yolculuk Atölyesi’nin sahibi Mehmet Ulusoy "Prömiyerimiz, İstanbul’un yüzü diyebileceğimiz, Ortaköy Meydanı’nda yapılacak. Tarih olarak 28 Mayıs belirlendi. İstanbul’da belki de diğer ülkelere göre en güzel görüntülü davetleri vereceğiz" diyor.

Gökyüzünde Yemek, yerden 50 metre yükseğe vinçle kaldırılan bir masada profesyonel bir ekip tarafından hizmet verilerek sunulan yemek organizasyonu. Üç şefin hizmet verdiği bu yemeklerde, davetliler yemeklerini manzara eşliğinde yiyor. Dinner in the Sky adındaki bu ilginç restoran, Forbes Dergisi’nin "Dünyada en muhteşem 10 restoran" listesinde de yer aldı. Yolculuk Atölyesi’nin sahibi Mehmet Ulusoy, bu organizasyonla bağlantıya geçtiklerini ve işin Türkiye ayağını oluşturduklarını söylüyor.

Başlangıçta İstanbul’da tek bir masayla hizmet vermeye başlayacaklar: "Garsonlarımız ve bütün ekip, yurtdışından gelen uzmanlar tarafından eğitildi. Aşçılar her mekanda mesleklerini yapabilirler. Ama yemeğin bir şov olarak sunulması ön planda. Aşçılarımız bu yönde eğitim aldılar." Gökyüzünde Yemek, vincin girebileceği her yerde hizmet verebiliyor. Alınması gereken izinler, mekana göre değişiyor. Mehmet Ulusoy, bu izinleri belediyelerden, vilayetten veya mülk sahiplerinden kendilerinin alacağını söylüyor.

EN AZ 1.50 METRE BOYUNDA OLMAK ŞART

120 tonluk bir vinçle yerden kaldırılan masada koltuklar dört noktadan emniyet kemeri desteği alıyor. Bu masalarda bir oturumda 22 misafir konuk ediliyor. Oturumlar 8 saat. Tuvalete gitmek isteyen için masa 1 dakikadan kısa bir sürede aşağıya hiç sarsılmadan iniyor. Bulunulan yerde, seyyar tuvalet temin ediliyor. Yemeğe katılmak için herhangi bir özel şart veya yaş sınırlaması yok ama koltuk yapısı ve emniyet kemerlerinin konumu nedeniyle katılanların boyu en az 1.50 metre olmalı. 8 saatlik bir oturumun ücreti 7900 Euro.

Kaynak: Çağlayan ÇEVİK

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en ilginç 20 restoranı
BalayıBalayı
Katar’da sıra dışı bir balayı
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İskoçya’dan Türkiye’ye uzanan gizemli tünel
YazYaz
Ege’nin adı pek duyulmamış saklı köyleri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bütün kaplumbağaları hamile bıraktıktan sonra sakatlandı
GezginGezgin
Tatile yeni televizyonuyla birlikte çıktı