« Hürriyet.com.tr

Ayağı yerden kesen teknoloji

Nike, Air Max 360 teknolojisini geliştirme ve yaygınlaştırma yönünde yaptığı çalışmaları basın mensuplarıyla paylaştı. Tabanı tamamen hava yastığından ibaret olan Air Max 360 serisi, sünger malzemeye olan ihtiyacı ortadan kaldırarak ayakkabının önemli ölçüde hafiflemesini sağlıyor.

Hürriyet Haber
X
NASA’da çalışan Frank Rudy adındaki uzay mühendisinin hikayesi, şu elindeki meşhur tavuk tarifiyle 1000 kapıdan çevrilip 1001. kapıda kabul gören Albay Kentucky’nin şehir efsanesi hikayelerine benziyor.

Ancak bu defa olay gerçek: Rudy, ayakkabı tabanında kırılmaz ve aşınmaz bir dolgu tabakası olarak hava yastığı sistemlerinin kullanımına yönelik fikrini zamanın önde gelen markalarına önerdiğinde, çaldığı kapılardan hep eli boş dönmüş. Ta ki Nike’dan aldığı "bir deneyelim" cevabına kadar. İlk kez 1979 yılında Nike’ın Tailwind adlı modeliyle piyasaya sürülen Air teknolojisi, bugün firmanın en büyük başarılarından birini temsil ediyor.

Havada Yürür Gİbİ

Nike Air teknolojisinin geldiği son noktada ise Air Max 360 var. 360 adı tabanı çepeçevre saran hava yastığından geliyor olmakla birlikte, adına yaraşır biçimde yaklaşık 360 gramlık ağırlığıyla Nike Air 360 şimdiye dek Air Max serisinde çıkmış en hafif ayakkabı olma özelliğine sahip. Köpük yerine sadece Nike Air birimlerinin kullanıldığı ayakkabıda orta taban yok. Orta tabanın yerinde çepeçevre bir hava yastığı sistemi bulunuyor. Bu da ayakkabıyı giyenin kendini havada yürüyormuş gibi hissetmesini sağlıyor ki, aslında bu durum hem mecaz hem de gerçek.

Pebax adı verilen özel bir kafes sistemiyle çevrelenen Air tabakasının en önemli özelliklerinden biri de zamanla deforme olmaması. Ayrıca Nike yetkililerinin verdiği bilgiye Air Max 360 serisinin tasarımında çok ince hesaplar da var. Örneğin ayakkabının ağırlığı artmasın diye astarında dikiş bile kullanılmamış. Ayakkabı üzerinde yer alan desenlerin ve havalandırma boşluklarının şekillendirilmesi de lazerle gerçekleştirilmiş.

Özetle ayağı saran yapısı, dayanıklılığı ve esnekliğiyle Air Max 360, Nike’ın bu zamana kadar ürettiği en rahat ayakkabı olarak tanımlanıyor.

Air Max 360 teknolojisi neler getiriyor

- Sünger kullanmadan üretilen orta taban, ayakkabının ağırlığını ciddi ölçüde azaltırken, dayanıklılığını da artırıyor. Air Max ünitesi, 550 kilometrelik bir kullanımdan sonra bile deforme olmadan kalıyor.

- Dış yüzeyde kullanılan sentetik deri paneller, dış yapıyı şekillendirerek ayağa destek sağlıyor. Üst yüzeydeki lazer kesim bölme ise ayakkabıya ek bir ağırlık getirmeksizin, havadar bir rahatlık sunuyor.

- Air Max ünitesi, darbelere karşı tam bir koruma sağlayabilmek için kullanıcının cinsiyetine ve ayak numarasına göre ayarlanabiliyor. Kadın ayakkabılarında bu ünite, vücutlarının tam ağırlığına uyması için, 15 PSI basınca ayarlanabiliyor.

Kaynak:

GezginGezgin
Rusya'da taksiye binerken bilinmesi gerekenler
GezginGezgin
Pablo Escobar’ın memleketinde çılgın bir Türk!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en zor geçidi: Jianmen
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sosyal medyada en popüler 7 yurt dışı tatil noktası
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Seyahatte farklı bir trend: Gönüllü Çalışma
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
En çok gidilmek istenen ülke belli oldu!