« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ayağı yanan deveye ortopedik ayakkabı

Goliath adlı deve ateş yerine basıp ayağını yaraladıktan sonra sadece topallayarak yürüyebiliyordu. Sipariş üzerine ayakkabı üreten bir kunduracı deveye özel ortopedik ayakkabı üretti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
800 kilo ağırlığındaki deve Goliath, İsviçre’den Portekiz’e giderken ayağını bir ateş yerinde yakmıştı ve o zamandan bu yana topallıyordu. Goliath’la birlikte neredeyse tüm Avrupa’ya dolaşan sahibi, aşırı büyük ayaklara ve dünyanın en uzun boylu insanlarına ayakkabı üreten firmaya başvurarak yardım aldı.

Tabii Wessel firmasının bugüne kadar hiç deve müşterisi olmamıştı. Firma yöneticisi Georg Wessels, "İlk başta dalga geçildiğini sandım, ama durumun ciddi olduğunu öğrendikten sonra Goliath’ın ayak ölçüsünü alarak, hayvana uygun bir ayakkabı ürettim" diye açıklıyor. Tabii ayakkabının ölçüleri alışılmışın dışındaydı.

Devenin ayak uzunluğu 39cm, genişliği ise 31cm. Prova sırasında sahibi ve Wessel’in işçileri yardımcı olmuş. "Goliath, üzeri kahverengi deri, tabanı ise lastikten üretilen ayakkabıya yavaş yavaş alışıyor ve günde bir saat kadar giyiyor" diyen deve sahibinin niyeti, hayvanın iyileşmesinden sonra Romanya veya Moğolistan’a gitmek.

Bunları da Beğenebilirsiniz