Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ay Yıldız Pekin'i sollayacak

Nefesleri kesen açılış sonrası sporcularımız artık sadece işlerine konsanstre olacak. Tarihinin en fazla branşında ve en yüksek sporcu sayısıyla mücadele verecek olan Türkiye, özellikle atıcılık, güreş, halter ve taekwondoda kürsüye çok yakın.

Çağrı DEVELİOĞLU
SON GÜNCELLEME

BEKLENEN an geldi çattı. Londra 2012 muhteşem bir açılış töreniyle sporseverlere ‘merhaba’ dedi. Bundan böyle söz sporcularda... 16 branşta 66’sı kadın, 48’i erkek tam 114 isimle ay-yıldız için ter dökecek olan milliler, Türk bayrağını göndere çekmek adına ellerinden geleni yapacak. Rekor bir katılım gösteren Türkiye’ye otoriteler 9 madalya biçiyor. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi atıcılıkta 5, atletizmde 33, badmintonda 1, basketbolda 12, bisiklette 3, boksta 6, cimnastikte 1, güreşte 13, halterde 9, judoda 2, masa tenisinde 2, okçulukta 1, taekwondoda 3, voleybolda 12, yelkende 5, yüzmede 6 sporcu temsil edecek, Pekin’de alınan başarının üstüne çıkmaya çalışacak...

Kadınlar 100 metre engellide finale çıkması beklenen Nevin Yanıt’ın hedefi 12.59 koşmak.

114 sporcumuzdan 27’si olimpiyat tecrübesi yaşayan isimlerden oluşurken 87’si ilk kez bu heyecanı yaşayacak.

Derya Büyükuncu 6. kez olimpiyat mücadele ederek rekor kırarken, güreşçi Nazmi Avluca ise 4. kez  olimpiyatta olacak.

Savaşlar nedeniyle ara verilen dönemler dışında 1920 Anvers, 1932 Los Angeles ve 1980 Moskova olimpiyat oyunlarına katılmayan Türkiye, ilk madalyalarını 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları’nda kazandı.

Dünyada 1896 yılından bu yana düzenlenen olimpiyat oyunları, üçüncü kez İngil-tere’de düzenlenecek.

Toplam 55 sporcuyla katıldığı ve en çok altın madalya kazandığı Roma Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye 7 altın, 2 de gümüş madalya elde etmişti.

Atıcılık: Oğuzhan Tüzün

Türkiye’yi Yusuf Dikeç, Oğuzhan Tüzün, İsmail Keleş, Nihan Kantarcı ve Çiğdem Özyaman temsil edecek. Özellikle Oğuzhan Tüzün’e dikkat etmek gerekiyor. Zira üçüncü kez olimpiyatlarda boy gösterecek olan tecrübeli Tüzün, madalyaya en yakın Türklerden biri olarak dikkat çekiyor. Tecrübenin hayli önemli olduğu bu branşta Trap dalında yarışacak olan sporcumuz, bu kez başarabilir.

Atletizm: Aslı Çakır Alptekin-Nevin Yanıt

Türkiye, Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda dört altın, iki gümüş, bir bronz kazansa da, Londra’da işler bu kadar kolay olmayacak. Formda Aslı Çakır Alptekin’in madalya alma ihtimali az da olsa var. Kadınlar 100 metre engellide yarışacak olan Nevin Yanıt ise finale çıkabilir. Ancak Lolo Jones, Sally Paerson gibi tecrübeli isimleri geçmesi biraz zor görünüyor.

Halter: Aylin Daşdelen -Sibel Şimşek

Nurcan Taylan’ın doping nedeniyle ceza alması, Türkiye’nin olası bir altının çöpe gitmesi demek oluyor. 53 kiloda ise Aylin Daşdelen favorilerden. 63 kiloda yarışacak olan Sibel Şimşek de madalya adaylarından. Erkeklerde ise Erol Bilgin ve Bünyamin Sezer kürsüye çıkma olasılığı olan isimler.

Voleybol

Tarihinde ilk kez Olimpiyatlara katılma hakkı elde eden A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın maçları, 28 Temmuz’da başlayacak. B Grubu’nda yer alan “Sultanlar” Brezilya, Çin, Güney Kore, Sırbistan ve ABD ile karşılaşacak. Zorlu rakipler olsa da, Sultanlar’ın bronz alma ihtimali konuşuluyor.

Basketbol

28 metreye 15 metrelik sahada oynanan basketbolda, ABD’nin üstünlüğü yadsınamaz bir gerçek. Türkiye’yi temsil edecek olan Potanın Perileri de ay-yıldızı yukarıya taşımak için ellerinden geleni yapacak. Ancak ABD, Çek Cumhuriyeti, Avustralya ve Rusya gibi takımlar karşısında takım olmaktan fazlasını yapmak zorundalar.

Taekwondo: Servet Tazegül -Bahri Tanrıkulu

Olimpiyatlarda Türkiye’yi Nur Tatar, Servet Tazegül ve Bahri Tanrıkulu temsil edecek. Servet Tazegül, Pekin 2008’de Türkiye’ye bronz madalya kazandırmıştı.Bahri Tanrıkulu da eski formunu yakalayabilirse, Londra’dan madalyayla dönebilir.

Olimpiyat keyfi Tivibu’da

TTNET’in yeni dönem TV platformu Tivibu, 2012 Londra Olimpiyatları’nı 4 ekranda ve 6 farklı kanalda yayınlayıp sporseverlere farklı bir seyir deneyimi sunacak. Londra Olimpiyatları, IPTV teknolojisi üzerinden evlere gelen Tivibu Ev’de, bilgisayar üzerinden izlenebilen Tivibu Web ve akıllı telefonlar ile tablet bilgisayarlardan yayın yapan Tivibu Cep’te yayınlanacak.Tivibu’nun “Durdur İzle”, “Geri Al İzle” ve “Tekrar İzle” özellikleriyle sporseverler yarışların hiçbir anını kaçırmayacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz