Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ay’daki ilk adım kayıp

  Hürriyet Haber
  16 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ağustos 2006 - 07:40

  Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’da saklanan Ay’a ilk ayak basışla ilgili görüntüler kayboldu. Apollo’nun Ay seyahatiyle ilgili 700 kutu görüntü bandının kayıp olduğunu doğrulayan Hautolama, "Bunları bir süredir görmedik. Bir yıldır arıyoruz, ancak bulamadık" dedi.

  Kayıtlar arasında ayrıca, astronotların sağlık durumları ve uzay aracının durumu hakkındaki bilgiler bulunuyor. Ancak Hautolama, yine de bantlardaki bilgiye şu ya da bu şekilde sahip olduklarını söyledi. NASA’nın elinde, televizyon yayınlarının kopyalarının bulunduğu belirtiliyor, ancak bu görüntülerin kalitesinin, kayıp olan manyetik bantlarda kayıtlı orijinallerinden daha düşük olduğu bildiriliyor.

  Kayıp bantların Milli Arşiv tarafından NASA’ya 1970’lerde teslim edildiği belirtiliyor. İnsanın aya ilk kez ayak basmasıyla ilgili olarak yıllardır spekülasyonlar yapılıyor, görüntüdeki bayrağın dik durması ve astronotun gölgesi gibi unsurlar ileri sürülerek, o tarihte aslında aya gidilmediği şeklinde komplo teorileri üretiliyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı