Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Avusturya'da kuş gribi vakası

  A.A.
  14 Şubat 2006 - 18:53Son Güncelleme : 14 Şubat 2006 - 18:53

  Avusturya'nın güneyinde, ölü bulunan 2 kuğuda öldürücü H5N1 kuş gribi virüsü olabileceği açıklandı.

  Avusturya Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında, ilk laboratuar testlerine göre kuğularda H5N1 virüsü olduğuna ilişkin ciddi bir şüphe ortaya çıktığı belirtildi. Açıklamada, kuğulardan alınan örneklerin daha ileri bir inceleme için İngiltere'de laboratuara gönderildiği belirtildi.

  Kuğularda kuş gribi olduğunun saptanması halinde, bu Avusturya'da görülen ilk kuş gribi vakası olacak.
  Bu arada Ukrayna ve Rusya, havaların ısınmasıyla daha fazla yayılabileceğinden korkulan kuş gribiyle mücadele için ortak komisyon kuruyor.

  Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, BM kuş gribiyle mücadele koordinatörü David Nabarro ile yaptığı görüşmede, BM temsilcisine, hastalığın tüm Avrupa ve dünya için sorun olduğunu belirterek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile her iki ülkedeki faaliyetlerin koordine edilmesi konusunu görüştüğünü söyledi.

  Yuşçenko, bu sorunla mücadele çerçevesinde, araştırma, hastalığı önleme ve diğer faaliyetler için ikili komisyon ya da buna benzer bir yapı oluşturacaklarını kaydetti. Ölümcül H5N1 virüsü ilk olarak geçen temmuzda Sibirya'da görülmüş, o zamandan sonra da batıya doğru yayılmıştı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı