Gündem Haberleri

  Avusturya yine imtiyazlı ortaklık dedi

  Hürriyet Planet
  03.05.2011 - 12:20 | Son Güncelleme:

  Türkiye için bir süredir tartışılan Avrupa Birliği'ne (AB) özel ortaklık planına Avusturya'dan da destek geldi.

  Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, Türkiye için AB'ye tam üyelik yerine "özel ortaklık"tan yana olduklarını söyledi.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Avusturya ziyaretiyle ilgili olarak bir radyoya açıklamalarda bulunan Spindelegger, Türkiye'yle AB müzakerelerinin yıllar süreceğini öne sürdü.

  Spindelegger, "Neler olacağını bekleyip göreceğiz ve yapıcı davranacağız, ancak Türkiye'yle özel ortaklığa yönelik temel duruşumuza bağlı kalacağız" dedi.

  Avusturya'ya resmi ziyaret düzenleyen Cumhurbaşkanı Gül, “AB, Rusya ve Ukrayna ile bile vize görüşmelerine başlıyor, Türkiye ile başlamıyor. Bu Türkiye'nin değil AB'nin güvenilirliğini sarsan bir durum” dedi.

  Gül, dün Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fisher ile Hofburg Sarayı'nda gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "Vize konularıyla ilgili de düşüncelerimi paylaştım. Gümrük Birliğine üye olan bir ülkenin malları serbestçe dolaşırken o malları tanıtacak insanların fuarlarda mallarının başında duramaması tezat teşkil etmekte” diye konuştu.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı