Avusturya’nın kar cennetleri

Hürriyet Haber
30.01.2012 - 07:00 | Son Güncelleme:

     

     

    


Aynur TATTERSALL

AVARE’NİN ÖNERİSİ

Carlos Fuentes Bütün Mutlu Aileler Can Yayınları

Meksikalı ünlü deneme yazarı, şair ve akademisyen Carlos Fuentes, 16 bölümlük romanı Bütün Mutlu Aileler’de, Meksikalıların aile kavramına yaklaşımını etkileyici bir dille anlatıyor. Detaylı bir Meksika tablosu çizdiği romanında dinin günlük hayata işleyişini, sınıflar arası geçişin zorluğunu farklı kahramanların yaşamıyla yansıtıyor. Romanın karakterleri arasında gençler, yaşlılar, yerliler, çiftler, politikacılar, eşcinseller, sörfçüler var...

SEYAHATTE NE OKUYALIM İLHAN ERŞAHİN BU KİTABI ÖNERİYOR

Jack Keurac Yolda Ayrıntı Yayınları

Saksafoncu İlhan Erşahin, çok seyahat edenlerden. Nedeni işi ve ailesi. New York’ta yaşıyor. Eşi Sao Paulo’dan. Ailesi İstanbul’da. Gittiği yere uyum sağlayıp hepsinde mutlu oluyor. İstanbul, Karayipler ve Paris ona göre muhteşem, Barselona her zaman güzel ve Brezilya’ysa hep fantastik. Türkiye’de görmek istediği yerlerin başında Karadeniz kıyıları, Kuzey Akdeniz ve Çanakkale çevresi geliyor. Yurtdışında Japonya’yı merak ediyor. Nisanda gitmeyi planlıyor. Hong Kong ve Güney Doğu Asya’yı da seyahat planlarının arasına alıyor. İlhan Erşahin, her daim sevdiği ve ne zaman okusa onu seyahatte hissettiren Jack Kerouac’in Yolda kitabını öneriyor.

SEYAHATTE NE DİNLEYELİM
BEYHAN MURPHY BU ALBÜMÜ ÖNERİYOR
The Auteurs New Wave Caroline

Sanat yönetmeni ve koreograf Beyhan Murphy seyahatte Ege ve Akdeniz kıyılarının uzak, ıssız köşelerini tercih ediyor. Yurtdışında Londra, Montreal ve Barselona gibi sanat, kültür, tarih dolu şehirleri tercih ediyor. Palmiye ağaçları, kumsalı ve tarihi kalıntıları olan her yer ilgisini çekiyor. Türkiye’de Ağrı, Kars ve Ardahan’ı görmek istiyor. Yurtdışında Madagaskar Adası’nı dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan hayvanları barındırdığı için merak ediyor. Tibet, Lhasa’yı kültürel ve coğrafi özellikleri nedeniyle seyahat listesine alıyor. Lhasa’nın dünyanın en uzak ve yüksek yerlerinden biri olması da onun için ayrı bir ilgi çekici nokta. Yeni Zelanda’yı da dünyanın en temiz ve sakin ülkesi olarak görüyor. Beyhan Murphy, Avare okurlarına The Auteurs’un New Wave albümünü öneriyor.

Avusturya, Avrupa’nın en popüler kayak ülkesi. Modern kayak merkezleri, teknik donanımları, pistleri kadar eğlence yerleri ve otelleriyle de ünlü. Leziz yemekler, pist üstündeki canlı müzik yapılan barlar, lüks mağazalar farklı ülkelerden kayakçıları bu ülkeye çekiyor.

Avusturya’nın birçok kayak merkezi son 60 yılın en karlı günlerini yaşıyor. Bugüne kadar ülkenin bütün popüler kayak merkezlerinde kaydım. Herbirinin atmosferi farklı. Her seviyeden, bütçeden kayakçıya uygun bir merkez var. Bu merkezlerle ilgili notlarımı sizinle paylaşacağım.

 

ARLBERG
En lüks kayak merkezleri

Avusturya Alpleri ile Vorarlberg arasında, 2800 metre irtifaya ulaşan Arlberg dağ grubunda Avusturya’nın en lüks, pahalı kayak merkezleri bulunuyor. Bu bölge özellikle orta ve iyi derecede kayak yapabilenler için ideal. Lech, Zürs, Stuben, St. Christoph, St. Anton’u içeren Arlberg bölgesi beş yıldızlı otelleriyle tanınıyor. Özellikle Lech ve Zurs’da kayak tatili, otellerdeki lezzetli yemekler, şömine başındaki akşam sohbetleriyle şölene dönüşüyor. Arlberg’e Innsbruck Havaalanı veya Zürih’ten trenle ulaşım çok kolay. Çoğu otel müşterilerini havaalanından kayak merkezine kendi araçlarıyla taşıyor. Mooserwirt, kayak tutkunlarının vazgeçemediği eğlencenin doruğa ulaştığı apres barlarından biri. St. Anton’da harika otellerin yanı sıra küçük dağ evleri yer alıyor. Apre barları güzel. Çok popüler olduğu için ülkenin diğer kayak merkezlerinden daha pahalı. “Arlberg günlük manyetik telesiyej kartı” aldığınızda Lech, Zurs dahil çevredeki birçok kayak pistine girebiliyorsunuz.

 

SOLDEN
Rusların gözdesi

Ötztal Vadisi’ndeki, Tiefenbach buzulu üzerine kurulan Sölden, ülkenin en yüksek kayak merkezi. 3250 metre irtifadaki merkezde yılın her mevsimi kayak yapmak mümkün. Orta ve iyi seviyedeki kayakçılara hitap ediyor. Çoğunlukla Rus zenginler tercih ediyor. Rusya Başbakanı Putin’in de burada bir mağazası olduğu söyleniyor. Dağlarda onlarca harika apres barı var. Pistlere kurulmuş platformlarda çalan topluluklar, kayak zevkine renk katıyor.

 

MAYRHOFEN
Toplu kaymak isteyenler için

Tiroller’in Zillertal Vadisi’ndeki dört bin nüfuslu bu küçük kent hareketli gece hayatıyla orta ve iyi derecede kayakçılar için harika bir merkez. Özellikle birlikte kaymak isteyen kalabalık arkadaş gruplarına hitap ediyor. 3250 metredeki Hintertux buzulunun yanıbaşında, vadinin en tepesinde yer alıyor ve yakın kayak merkezlerine kayarak ulaşabiliyorsunuz. Pistlerinin toplam uzunluğu 160 kilometre. Çevre bağlantılarıyla 600 kilometreyi buluyor. Mayrhofen’e günün her saati Jenbach’tan tren servisi var. Telesiyejler sabah saat 8.45 - 9.45 arası çok kalabalık oluyor. Bu saatlerde gitmemenizi tavsiye ederim.

YAZININ TAMAMINI BURADAN OKUYUN

 

Etiketler:

    Sayfa Başı