Gündem Haberleri

  Avusturya Lübnan'a asker göndermiyor

  VİYANA (A.A)
  17.08.2006 - 00:49 | Son Güncelleme:

  Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, BM tarafından Lübnan'da konuşlandırılması planlanan barış gücüne asker göndermeyeceklerini bildirdi.

  Viyana'da yayımlanan günlük Die Presse Gazetesi'nin bugünkü sayısına demeç veren Ursula Plassnik, BM kararıyla ilan edilen ateşkesin, “açıklıktan çok, karmaşık olduğunu” belirterek, “BM görev yönergesinin de çok açık ve net olmadığını” kaydetti.

  Dışişleri bakanı olarak, “Lübnan'a asker gönderilmeyeceğinin kesin bir karar olduğunu söyleyemem” diyen Plassnik, “BM görev yönergesinin somut olarak açıklık kazanmasından sonra özel bazı görevler üstlenmek üzere en az düzeyde asker gönderilebileceğini” söyledi.

  İsrail ile Suriye arasında yıllardan beri sorunlu bölge olan Golan tepelerindeki BM Barış Gücü'nde görevli 377 Avusturyalı askerin görevlerini sürdüreceğini belirten Plassnik, İsrail yönetimine de çağrıda bulunarak, savaş sırasında bölgedeki BM Barış Gücü Birliği'ne (UNIFIL) yönelik olan ve Avusturyalı yüzbaşı Hans Peter Lang'ın da yaşamını yitirdiği saldırının açıklığa kavuşturulmasını istedi.

  BM kararıyla ilan edilen ateşkesin “hala kesin barış anlamına gelmediğini” savunan Plassnik, “bölgede hala yüksek düzeyde sorun yaşandığını” bildirdi.

  Hizbullah'ın silahsızlandırılmasının “en büyük sorun olarak” durduğunu ifade eden Plassnik, bölgede barışın sağlanabilmesi için ”AB olarak İsrail ve Arap ülkeleri arasında güveni sağlayacak uluslararası Ortadoğu konferansı yapılmasının yararlı olacağını” sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı