Gündem Haberleri

  Avusturya ile Suudi Arabistan ilişkilerini geliştiriyor

  A.A
  12.10.2011 - 19:48 | Son Güncelleme:

  Avusturya ile Suudi Arabistan, ikili ilişkileri geliştirmek üzere bugün Viyana'da bir mutabakat zaptı imzaladı.

  Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Saud Al Faysal'ın imzaladıkları mutabakat zaptıyla, “ikili siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin öngörüldüğü” bildirildi.

  İmza töreninin ardından basına açıklama yapan Dışişleri Bakanı Spindelegger, Suudi Arabistan'ın küresel ekonomik krizden başarıyla çıktığına işaret ederek, Avusturya'nın önemli bir ekonomik partneri olan Suudi Arabistan ile ekonomik ilişkileri geliştirmeyi amaçladıklarını belirtti.

  Spindelegger, Suudi Arabistan ile Avusturya arasındaki ticaret hacminin bu yılın ilk yarısında 489 milyon avroya ulaştığını söyledi.

  Suudi Arabistanlı mevkidaşı ile yaptığı görüşmede bölgesel sorunların ve özellikle İran'ın nükleer programına ilişkin gelişmelerin de ele alındığını ifade eden Spindelegger, “İran'ın nükleer programıyla bölgedeki istikrarı riske attığını” savunarak “İran'ın nükleer programıyla ilgili sorunu ancak görüşmeler yoluyla çözebileceğini” kaydetti.

  Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Saud Al Faysal, yarın da Avusturya'da faaliyete geçmesi planlanan “Kral Abdullah Dinler ve Kültürler Arası Diyalog Merkezi'nin” (KAICID) resmi açılışına katılacak ve konuya ilişkin anlaşmayı imzalayacak.
  İmza törenine İspanya Dışişleri Bakanı Trinidad Jimenez'in de katılacağı bildirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı