Dünya Haberleri

DÜNYA

  Avusturya’da vize skandalına Ankara’daki elçilik de bulaştı

  Hürriyet Haber
  23.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.01.2006 - 23:52

  Avusturya’nın çeşitli ülkelerdeki temsilciliklerinde para karşılığında vize verilmesiyle patlak veren skandala bu ülkenin Ankara’daki büyükelçiliğinin de karıştığı belirlendi. İlk aşamada Macaristan, Sırbistan ve Ukrayna’daki Avusturya büyükelçiliklerinde para karşılığında vize verildiğinin belirlenmesiyle ortaya çıkan skandalı araştırmak üzere kurulan komisyon, "Ankara Büyükelçiliği’nde 2003-2004 yılları arasında görev yapan bir diplomatın Türkiye’den Avusturya’ya gelmek isteyenlere para karşılığında vize verdiğini" tespit etti.

  Vize skandalına ismi karışan büyükelçilik görevlisinin, Viyana’da ikamet eden bir Türk iş kadınının düzenlediği sahte güvence belgeleriyle vize verdiği ve aldığı parayı bu kadınla paylaştığı öne sürülüyor. İsmi açıklanmayan 33 yaşındaki Türk iş kadını hakkında da "İnsan ticareti yapmak ve organize suç şebekesine üye olmaktan" dava açıldığı bildirildi.

  Komisyonunun vereceği rapora göre, "vize skandalından sorumlu olduğu kanıtlanırsa", Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik’in meclis soruşturma komisyonu önünde hesap vereceği belirtiliyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı