« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Avustralya'ya jokey ihraç ediyoruz

Avustralya'da Viktorya At yarışı Kulübü, Türkiye'den 10 tane 16-17 yaşlarında çırak jokey ithal edecek. Viktorya Jokey Kulübü Antrenörü Chris Watson, kulüpleri ile İstanbul Jokey Kulübü arasında anlaşmanın tamamlandığını ve genç jokeylerin Mart ayı başında Avustralya'ya gideceklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Watson, Türk jokeylere 1 hafta boyunca özel bir eğitim vereceklerini belirterek, “Her türlü anlaşma tamamlandı. Gelecek gençler seçildi. Bizim burada vize işlemleri biraz zaman alıyor. Göçmen bürosunun vize onayını vermesinden sonra mart ayının başlarında gelmelerini bekliyoruz” dedi.

Geçen yıl Kore'de gerçekleştirilen Asya At Yarışı Konferansı sırasında iki ülke ilgililerinin bu konuda anlaşmaya vardıklarını hatırlatan Watson, Türk jokeylerin eğitimlerinden sonra yarışmalara çıkarılacaklarını anlattı ve “Tabii ki seçimimizde çeşitli kriterler olacak. Bunlar karakter, inisiyatif alma, arkadaşlarıyla ve yeni bir ülkeyle uyum gibi kriterlerdir. Ben Türk jokeylerin bunu başaracaklarını umuyorum” diye konuştu.

Her yıl kasım ayında geleneksel olarak yapılan Bahar Karnavalı At Yarışları çerçevesinde bu yıl 7 Kasım'daki yarışlarda en az iki Türk jokeye şans vermek isteyen Viktorya At Yarışı Kulübü, gelecek jokeylerin en az 1 yıl kalmalarını öngörüyor.

Türk Jokeylerin seyahat ve eğitim giderleri İstanbul Jokey Kulübü tarafından karşılanacak. Jokeylere buradaki kulüp tarafından da haftada 300 ila 500 Avustralya Doları ödenecek. Türk jokeyler çıktıkları yarışlarda birinci olurlarsa toplam hasılattan yüzde 5 prim verilecek.

Bunları da Beğenebilirsiniz