Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Avustralya hükümetinden Robin Hood modeli

  Bloomberg
  03.05.2010 - 11:31 | Son Güncelleme:

  Avustralya hükümeti madencilik şirketlerine getirmeyi planladığı dünyanın en ağır vergisiyle, bu sektörün kârının halka daha çok aktarılmasını hedefliyor. Vergiyle, sektörün devlerinden BHP Billiton ve Rio Tinto milyarlarca dolarlık kârından olacak.

  Avustralya Hazine Bakanlığı yetkililerinden Wayne Swan, madencilik şirketlerinin kârlarından 2012’den başlamak üzere yüzde 40 oranında vergi alınmasının planlandığını açıkladı. Hazine bu uygulamanın yürürlüğe girmesini takip eden iki yıl içerisinde, ülkenin kasasına 11.1 milyar dolar gireceğini belirtti.

  Dünyanın en büyük madencilik şirketi olan ve varlıklarının yüzde 51’lik kısmı Avustralya’da bulunan BHP Billiton ise, bu kıtadaki kazançlarından alınan vergi oranının şu anda bulunduğu yüzde 43 seviyesinden, 2013’te yüzde 57’ye yükseleceğini belirtti.

  BHP’nin CEO’su Marius Kloppers, e-posta arayıcılığıyla gönderdiği bir açıklamada, “Bu öneriler Avustralya’nın rekabetçiliğine ciddi şekilde zarar veriyor ve gelecekte yapılacak yatırımlara sekte vuruyor. Bu hamle, bütün Avustralyalıların yaşam standartlarını ve zenginliklerini etkileyecektir” dedi.

  HÜKÜMET HARCAMALARINA GİDECEK

  Yeni vergilerle, 22 milyonluk Avustralya halkının, Çin’in tetiklediği demir cevheri ve kömür talebi patlamasından daha fazla faydalanmasını sağlamak adına geliştirildiği belirtildi.

  Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, bu değişiklikle hükümetin kamu harcamalarını artırabileceğini belirtti.

  Rudd, aynı zamanda ülkedeki madencilik şirketlerinin geçen on yıl içinde 74 milyar dolar kâr ettiklerini ancak hükümetin bu kazancın sadece 9 milyar dolarını vergi olarak aldığını söyledi.

  Başbakan, “Madencilik şirketleri yaptıkları yatırımlar karşılığında haklı kazançlar elde etti ancak biz Avustralya halkının da kıtadaki kaynakların kullanımıyla elde edilen bu kazançtan paylarına düşen kısmı almaları gerektiğine inanıyoruz” dedi.

  HİSSELERDE BÜYÜK DÜŞÜŞLER

  Hükümetin bu açıklamasının ardından şirketlerin hisselerinde büyük düşüşler görüldü. BHP’nin hissesi bu sabahki işlemlerde yüzde 3 değer kaybederken, İngiliz-Avustralya ortaklığı olan Rio Tinto’nun hissesinde yüzde 4.3’lük gerileme yaşandı.

  Bununla birlikte, tozlaştırılmış kömür üretiminde dünyanın en büyük maden şirketi olan Avustralyalı Marcarthur Coal’un hisseleri de yüzde 9.5 oranında değer kaybetti.

  Sydney merkezli varlık yönetimi şirketi Platypus Asset Management’ın işlemcilerinden Prasad Patkar, “Bu vergi, prensip olarak hayal kırıklığı yarattı. Çünkü şirketlerin kazançlarının büyük bir kısmına devlet tarafından el koyulacak” dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı