"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Avustralya’da bayrak yakana 3 ay hapis

GEÇEN yılın mart ayında DEHAP’ın Mersin mitinginde yaşanan bayrak yakma olayı uzun süre konuşulmuş, tartışılmıştı.

’Bayrak krizi’ni yurtdışından takip eden Türklerden biri olan Atila Esener ise benzer bir olaya Avustralya’dan örnek veriyor. "Türkiye’de bayrağı yakanlar hiçbir ceza almazken, Avustralya’da arkadaşıyla birlikte bayrağı yaktığı için bir kişi üç ay ceza aldı. Hem de bu kişilerin Avustralya’nın bölünmesi istekleri ve ayrılıkçı nedenleri yok" diyen Esener’in bahsettiği olay Türkiye için çarpıcı bir örnek olsa gerek...

Aralık ayında, Avustralya vatandaşı Hadi Khawaja’nın (24) adı, Fransa’da başlayan, Avrupa’ya ve Avustralya’ya kadar yayılan ırkçı ayaklanmaların sıçradığı Sydney’in bir banliyösünde bayrak yakma olayına karıştı.

Olay sırasında Khawaja’nın arkadaşı, Avustralya bayrağının dalgalandığı direğe tırmanarak, bayrağı aşağıda bekleyen Khawaja’ya attı. Khawaja da 150 kişinin bulunduğu kalabalığın içinde bayrağı ateşe verdi.

Mahkemeye çıkarılan Khawaja, "Yaptığım şey çok aptalcaydı. Bütün Avustralyalılardan özür diliyorum" dese de 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargıç Falzon, "Khawaja’nın ırkçı ayaklanmada gerçek anlamda rol almasa da bunu dikkate almış olması gerektiğini" belirterek, "Söz konusu zamanda gerçekleşen olayları da göz önünde bulundurursak, seçilen malzeme (bayrak) kuşkusuz bu ülkede yaşayan çoğunluk için önem taşıyordu" dedi.

Khawaja 27 Mart’ta salıveriliyor ama bu ve benzeri olaylar Türkiye dahil dünyanın her yerinde yaşanmaya devam edecek. Merak edilense tepkinin ne olacağı...

Asla inatlaşma

’KUŞ gribi’nden korunmayla ilgili olarak B Group A.Ş. müşterilerine, personeline ve tedarikçilerine yaptığı uyarıyı kamuoyuna da açıklıyor.

Bu titizliğe kızılabilir ancak gene de dikkat gerekiyor.

Poğaça, pasta, börek gibi yumurta kullanılarak imal edilen her türlü yiyeceğin tüketimi acilen sonlandırılmalıdır.

Ofislerde sadece kişinin kendine ait bardaklar kullanılarak çay-kahve içilmelidir. Mümkünse tek kullanımlık plastik-káğıt bardaklar kullanılmalıdır.

Dışarıda yemek zorundaysanız, mümkün olduğunca plastik çatal-kaşık-bıçak kullanılmalıdır. Bu ürünler yanınızda, çantanızda bulunmalıdır.

Tarlada açıkta yetişen maydanoz, brokoli, roka gibi sebzeler salgın geçinceye kadar tüketilmemelidir. Daha çok turfanda yetiştirilen -kuş dışkılarının bulaşma ihtimali zayıf olan- sebze ve meyveler tercih edilmelidir.

"Bir kereden bir şey olmaz, benim hayvanımda hastalık yoktur" gibi düşüncelere asla kapılınmamalıdır.

Sokak ayakkabılarıyla evlerin içine girilmemelidir. Ayakkabılar evin dışında çıkarılıp içeri girilmeli, ayakkabı tabanları kuş veya hayvan pisliğine bulaşmışsa eldiven takılarak ayakkabı tabanları en azından köpüklü su veya çamaşır suyu gibi kimyasallarla dezenfekte edilmelidir.

Salgın geçinceye kadar mümkün olduğunca kimseyle tokalaşılmamalı; eller sık sık sabunlu suyla yıkanmalıdır.

Taşıtların içi ve dışı sık sık yıkanmalıdır. Araçların kaportalarında bulunan kuş dışkılarına asla çıplak elle dokunulmamalıdır. Araç yıkama esnasında mutlaka plastik eldiven kullanılmalıdır. (Kullanılan eldivenler her kullanımdan sonra çöp kutusuna atılmalıdır.)

Alınacak önlemler konusunda asla inatlaşılmamalıdır.

Katilleriyle övünen millet

SORGULARINDA, ’Canımız sıkıldı, dışarı komünist avına çıktık’ diyen katiller infaz yasalarındaki değişik hesap oyunlarıyla cezalarını çekmeden salıverildiler, salıverilmeye de devam ediliyorlar. Devletin bu yaklaşımından cesaret alan bazı gruplar ve kişiler de ellerinde Türk bayrağı, cezaevi kapısında sanki milli bir kahramanı karşılar gibi gövde gösterisi yapıyor. Katilleriyle övünen, gurur duyan bu gibi durumlar ne yazık ki ancak ülkemizde oluyor. Bayrağın böylesine bayağılık işlerde kullanılmasına da devletin ne yazık ki hiçbir itirazı olmuyor.

Rıza AYDOĞMUŞ

Sigara, uyuşturucu kapsamına alınsın

SİGARA içmek öldürür. Sigara içmek spermlere zarar verdiği gibi doğurganlığı azaltır. Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur. Sigara içmek size ve çevrenizdekilere zarar verir...

Artık bazı sigara paketlerinde bu tip uyarılar var. Bu uyarılardaki sigara kelimesinin yerine esrar kelimesini koyun ve tekrardan okuyun. Esrarın verdiği zarar, sigarının verdiği zarardan farksızdır. Esrar uyuşturucudur. Kullanılması, bulundurulması ve satılması suçtur. Sigara ’uyuşturucu kapsamına’ alınmazsa, bu uyarılar havada kalır.

A. Kemal AKYILDIZ

AB Uyum Yasaları çerçevesinde güvenlik sertifikası olmayan kişiler özel güvenlik hizmetinde çalışamayacak dendi. Sertifika almak için 490 YTL, silahlı eğitim için 850 YTL ödedik. Aldığımız maaş 380 YTL. Şirketler, aldıkları güvenlik elemanlarına araba yıkattırıyor, bahçe sulattırıyor. İşte şirketlerin kafasındaki güvenlik personeli anlayışı...

B.PELİT-DENİZLİ

HÜKÜMETİN Gokova ve Bodrum’da turizme tahsis ettigi 3 ayrı alanın korunması

için imza kampanyası başlattık. Mavi yolu yaşatmak Gökova ve Bodrum kıyılarında doğal dengeyi korumak, ülke ekonomisine büyük bir doviz girdisi getiren yat turizminin sürdürülebilirliği sağlamak için açılan ’Doğal Denge Korunacak, Mavi Yol Yaşayacak’ imza kampanyası için www.bodrumajans.com.tr/protesto adresini ziyaret edebilirsiniz.

Köprülerde israf

BAYRAMDA köprü geçişleri ücretsiz olmasına rağmen, her 2 köprünün OGS gişelerinde kaçak geçen otoların fotoğraflarını çekmek için kullanılan kuvvetli projektörler sürekli yanıyordu. OGS sistemi çalışmaz iken bu projektörleri kapatıp tasarruf sağlamak görevlilerin aklına gelmedi mi? Nasıl olsa harcanan milletin parası, beylerin umurunda mı? İrfan ÖZTÜRK

GÜNÜN SÖZÜ

"(1980’den önce MHP’li Gümrük Bakanı) Gün Sazak’ı Batılı servisler öldürdü."

(Dönemin Gümrükler Başmüdürü Necati Can)


MESAJ PANOSU

İSTANBUL Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarından: Başbakan Erdoğan’ın talimatı üzerine tüm memurlar maaşlarını bayram öncesi (6 Ocak) aldılar. Ancak biz halen alamadık. Bir ihmal mi yoksa kasıt mı bilinmez ama aileleri ile birlikte binlerce memur ve işçi mağdur edilmiştir.
X