Gündem Haberleri

  Avustralya Başbakanı öfkeli kalabalıktan zor kurtuldu

  Hürriyet Planet
  26.01.2012 - 10:19 | Son Güncelleme:

  Avustralya Başbakanı Julia Gillard, ülkesinin ulusal günü kutlamalarında öfkeli protestocuların hedefi oldu. Korumalarının apar topar aracına götürmeye çalıştığı Gillard’ın ayakkabısı, kargaşa sırasında ayağından fırladı.

  Gillard, Avustralya Günü etkinlikleri kapsamında Canberra kentindeki bir restoranda muhalefet lideri Tony Abbott ile bir araya geldi. Bu esnada, yaklaşık 200 kişiden oluşan protestocu grup, restoranın etrafını sararak camlara vurmaya başladı.

   

  Protestocuların restorana girmeye çalışması üzerine, 50 polisten oluşan güvenlik kordonu Gillard’ı aracına götürmeye çalıştı. Bu arada dengesini kaybeden Gillard’ın ayakkabısı ayağından fırladı. 

   

  İŞTE O ANLAR / FOTO GALERİ

   

  GILLARD PROTESTOCULARDAN BÖYLE KAÇIRILDI / WEB TV

   

  AVUSTRALYA GÜNÜ ÖFKEYE BOĞULDU

  Protestocuların, yerel sorunlar nedeniyle Gillard’a tepki gösterdikleri sanılıyor. “Aborjin Çadır Elçiliği” adını verdikleri derme çatma çadırlardan kurulan bir kampta kalan protestocuların geçmişte de bu tür eylemler yaptıkları biliniyor. /images/100/0x0/55ea5490f018fbb8f878e2cf

   

  Avustralya Günü'nde, ilk İngiliz yerleşimcilerin Avustralya’ya ulaştığı 26 Ocak 1788 tarihinin yıldönümü kutlanıyor. Ancak Avustralya’nın yerlisi olan Aborjin halkı, İngiliz yerleşimcilerin bir anlaşma yapılmadan Avustralya’ya geldiklerini belirterek, bu tarihi “işgal günü” olarak adlandırıyor.

   

  Aborjin Çadır Elçiliği protestocuları, Gillard’ın yanı sıra muhalif lider Abbott’ı da ırkçılıkla suçlayan sloganlarla hedef aldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı