Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Avukattan ’bekaret raporlu’ savunma

  Teslime TOSUN (DHA)
  13 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ekim 2007 - 01:05

  Antalya’da aşk yaşadığı evli hakimin müvekkillerini beraat ettirdiği ileri sürülen kadın avukat, Adalet Bakanlığı müfettişlerine "bakire" olduğuna ilişkin rapor sundu.

  Kadın avukatın davalarını üstlendiği kişilerin, mahkemede beraat etmesi üzerine bir grup avukat, Adalet Bakanlığı’na şikayet dilekçesi verdi. Müfettişler, kadın avukatın üstlendiği davalara giren hakimi, "görevi kötüye kullanmak"tan kusurlu buldu. Emekliye ayrılan hakimin avukatlık yapmak için yaptığı başvuru da, baro tarafından reddedildi.

  ANTALYA Asliye Ceza Mahkemesi Başkanı 50 yaşındaki H.A. ile 30 yaşındaki kadın avukat A.B. arasında yılın ilk aylarında aşk söylentileri çıktı.

  Aynı tarihlerde cezaevinde bulunan bazı sanıklar, kendi avukatlarına "Bizim yanımıza A.B. diye bir avukat geldi. Bize ’Birinci Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki dosyanızı inceledim. Eğer davanızı bana verirseniz sizi hemen tahliye ettiririm. Vermezseniz, avukatlarınız sizi buradan kurtaramaz’ dedi. Ne yapacağımızı şaşırdık" diye dert yandı.

  Davasını kadın avukata veren bazı sanıklar ise, hakim H.A’nın baktığı ceza davalarından peşpeşe beraat etti. Bunun üzerine bir grup avukat, topladıkları delillerle Adalet Bakanlığı’na şikayet dilekçesi verdi. Bakanlık delilleri inceleyip, Antalya Adliyesi’ne iki müfettiş gönderdi.

  Müfettişler, avukat A.B’nin de ifadesine başvurdu. Avukat B, müfettişlere "Hakim beyle aşk iddialarını reddediyorum. Kimseyle cinsel ilişkiye girmedim. Ben bakireyim" diyerek bekaret raporunu sundu. Müfettişler, topladıkları deliller sonucu Hakim H.A’nın "görevi kötüye kullanmak" suçunu işlediğine kanaat getirip, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Büyük gizlilik içinde Başsavcı Vekili’nin imzasıyla 26 Haziran 2007’de dava açıldı. Hakim H.A. ise davanın açıldığı günlerde önce yıllık izne ayrıldı, ardından da emeklilik dilekçesi verdi.

  YARGITAY BAKACAK

  Davaya bakan Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, H.A’nın "birinci sınıf" hákim statüsünde olması nedeniyle yetkisizlik kararı vererek, 5 klasörlük dosyayı 2 Temmuz’da Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi’ne gönderdi. Bu arada emekli olan ve avukatlık yapmak üzere Antalya Barosu’na başvuran H.A’ya baro ret yanıtı verdi.

  Baro Başkanı Zeki Durmaz, "Yönetim Kurulumuz, oybirliği ile hákim H.A.’nın görevi kötüye kullanmak gibi son derece ciddi bir suçlama ile davasının sürdüğüne ve bu süreçte avukatlık yapmasının mümkün olmadığına karar verdi" dedi.

  Başarımı kıskandılar

  Avukat A.B, bazı meslektaşlarının başarısını kıskanması yüzünden başına bunların geldiğini iddia etti. Avukat B, "Bana aşk ilişkisi var diyenler utanmayacaklar mı? Müfettişlere bakire raporumu sundum. Ben de bunu söyleyenlere karşı dava açacağım" diye konuştu. DHA muhabirinin ulaştığı Hákim H.A. suçlamaları hatırlatan muhabirimize, "Ankara’ya gidiyorum, beni bekleyin. Daha başka söyleyecek bir şeyim yok. Beklerseniz görüşürüz" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı