Ege Haberleri

  Avukatlar: Endişeliyiz

  İZMİR, (DHA)
  06.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik operasyonda gözaltına alınan 34 kişi adliyeye sevk edilirken, şüphelilerin avukatlarının da aralarında bulunduğu Gönüllü Avukatlar Koordinasyon Kurulu, Bayraklı Adliyesi Sosyal Tesisleri’nin önünde açıklama yaptı.

  Yaklaşık 200 kişinin destek verdiği açıklamada, kurul adına konuşan avukat Cihan Türsen, şunları kaydetti:
  “Operasyonu kamuoyu gibi biz savunma avukatları da endişeyle izliyoruz. Milletvekili genel seçimlerine, AKP’nin kompleks haline getirdiği İzmir seçimlerine günler kala başlatılan bu soruşturma ve operasyonlar, tüm kamuoyunda zaman yönünden haksız bulunmaktadır. Demokratik ülkelerde akla dahi gelmemesi gereken bu yöntem ve uygulamalar, sadece zamanlaması değil, evrensel ve ülke hukuk kurallarına aykırılığıyla da vahimdir. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarda, ilgili yönetici ve çalışanların evlerinde, işyerlerinde sabahın 06.00’sında başlatılan arama, el koyma gibi işlemler, özel yaşama, konuta, haberleşmeye, mülkiyet hakkı gibi temel insan haklarına müdahale olup, AİHM sözleşmesi, ek protokoller gibi karar ve uygulamalara da aykırıdır. Olayımızda şüpheliler hakkında yapılan suçlamalar, soruşturma konu ve içerikleri CMK 250’nci madde kapsamında değildir, bu kapsama sokulma gayreti açıkça görülmektedir.”

  Konuşması kalabalık tarafından “İzmir laiktir, laik kalacak”, “Susma, sustukça sıra sana gelecek” sloganlarıyla kesilen Türsen, şöyle konuştu: “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde idari, mali, geniş inceleme yetkileriyle donatılmış mülkiye müfettişleri ve Sayıştay denetçisi, soruşturma konusu iddiaları incelemiş, bir kısmı raporlamaya dahi konu edilmemiş, bir kısmı ise raporlar, ilgililerin savunmaları ve mahkeme kararlarıyla hukuka uygun bulunmuştur. Bir kısmıyla ilgili de müfettişlerce detaylı araştırma yapılması mümkünken, konunun, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, suç örgütüne üye olma gibi tanımlanması CMK 250 kapsamında soruşturma yapma ve memurların yargılanmasına ilişkin yasa kapsamı dışında kalma gayretidir.”

  Kısıtlama kaldırılsın

  Cihan Türsen, sözlerine şöyle devam etti: “Bu koşullarda ayrıca, biz savunma avukatlarının soruşturma dosyasını, belge tutanak ve raporları inceleme hakları, somut gerekçeler olmaksızın kısıtlanmıştır. Ancak kısıtlama avukatlaradır. Bilgi servisi yandaş medya örneği bir kez daha yaşanmaktadır. Şüphelilere, avukatlara kısıtlanan belge ve bilgileri, AKP yanlısı basından edinmekte, bu haberlere göre hazırlanmaktayız. Şüpheli konumundaki ezilmiş, çökmüş, manevi baskı ve özel yöntemlerle iradeleri kuşatılmış müvekkillerimize hukuka aykırı delil niteliğindeki birtakım ses kayıtları hakkında sorular sorulmakta, cevaplarla hukukilik sağlanmaya gayret edilerek ispat yükü ellerinden alınmaktadır. Emniyet ifadelerinin tamamlandığı, müvekkillerimizle ilgili hürriyetlerini bağlayacak vahamette kararların görüşüleceği süreçte kısıtlama kararının kaldırılması, bir ölçüde zararları, aykırılığı azaltabilir. Bu nedenlerle hukuka aykırı kısıtlama kararının kaldırılması, kısıtlamaya tabi olmayan evrakın listesinin ivedilikle verilmesi taleplerimizi gerekçeli olarak mahkemeye sunuyoruz.”
  Türsen, daha sonra şüphelilerin avukatlığını yapan 60 kişiyle birlikte kısıtlamanın kaldırılması talebini içeren dilekçesini 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı