ADIYAMAN HABERLERİ

Avukatlar Adli Yıl Açılışını Yaptı

IHA
01 Eylül 2015 - 12:53Son Güncelleme : 01 Eylül 2015 - 12:54

ADIYAMAN BAROSU AVUKATLARI YENİ ADLİ YIL AÇILIŞI NEDENİYLE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

IHA

Adıyaman Barosu avukatları yaptıkları basın açıklamasıyla yeni adli yıl açılışını gerçekleştirdi.
Adıyaman Baro Başkanı av. Hasan Demir tarafından yapılan basın açıklaması, Adalet Sarayı önünde gerçekleşti. Baro Başkanı av. Hasan Demir, avukatların katıldığı basın açıklamasında 2015-2016 adli yılı açılış programında avukatların yargının en önemli unsurları olduğunu dile getirdi.
Hasan Demir açıklamasında, “Yeni Adli Yılın hepinize hayırlı ve uğurlu olmasını, adaletin ve nesafetin kamilen sağlandığı yeni bir adli yıl olmasını temenni ediyorum. Savunma, yani avukatların icra etmekte olduğu görevleri yargının en önemli unsurlarındandır. Bunun ihmali kaos doğurur. Hukuka, yargıya güveni sarsar. Onarılması imkansız tahribatlara zemin hazırlar. Savunma hakkı olmadan verilen kararlar, ne kadar doğru da olsa Adil olamaz, vatandaşın adalet duygusunu tatmin edemez. Bu sebeple mesleğimize yönelik istiskal gayretlerinin hukuka, kanuna ve adalete zarar verdiğini bilinmesini isteriz.
Bizler de savunma olarak görevimizi ifa ederken, meslek kurallarına, genel hukuk ve ahlak kurallarına uymak zorundayız. Kendimizi layusel ve üstün görme hakkımız yoktur. Avukatlık mesleğine mümkün olduğu kadar katkı sunmalı, itibarını artırmalıyız. Dışarıdan mesleğe karşı her ne kadar art niyetli itibarsızlaştırma gayretleri var ise de, bizler de güzel memleketimizden almış olduğumuz saygı, sevgi ve en önemlisi kutsal mesleğin mehabetine uygun hareket etmeli, avukatlığı bir zenginleşme aracı olarak görmemeliyiz.
Yargının üç temel unsuru olan hakim, savcı ve savunmanın uyumlu çalışması gerçek adaletin sağlanmasına aracılık eder. Bu sebeple biz barolar bu uyuma ayrıca bir önem veriyor ve bu konuda üzerimize düşeni en azami derecede yapmaya gayret ediyoruz. Kişisel kapris ve egolardan uzak çalışmaları tercih ediyoruz.
7 Haziran 2015 günü yapılan seçimlerle oluşan yeni meclis yapısından beklentilerimiz vardı. Bunlar başta yeni çağdaş bir anayasanın yapılması, temel hak ve hürriyetlerin kamilen sağlanması, basın ve ifade hürriyetlerinin şartsız sağlanması, hukukta belirsizliği kaldıracak, sık sık aynı konuda kanun değişiklerine son verilerek, uygulanabilir doğal hukuka dayalı kanunların yapılması, katılımcı ve ileri demokrasinin sağlanması ve bu meyanda halk iradesinin hakim olduğu dar bölge veya daraltılmış bölge seçim sistemi ve tercih sisteminin Seçim Kanunu değiştirilerek sağlanması. O zaman lider sultası yerine halkın hakimiyeti sağlanacak ve milletin istek ve iradesi siyasette belirleyici olacaktır.
Bu millet artık bu topraklarda kan ve gözyaşı görmek istememektedir. Çünkü Kürtlerin ve Türklerin Allahları bir, peygamberleri bir, kıbleleri bir, ezanları bir, vatanları bir, bir bir bine kadar ortak birbirleri vardır. Kim bu birliktelikleri bozmaya kalkışsa büyük bir cinayet işlemiş olur. İnsanların ortak paydası hukuktur, hukuki vicdan ve adalettir. İnsanlar bir çözüm aradığı zaman, insanların ortak paydaları üzerinden çözüm arandığı vakit, bu ister istemez bir çözüme, demokratik bir hukuk devletine ulaştırır. Otoriter ve despot yöntemler ile barışı sağlamak, sorunu çözmek mümkün değildir. Bin yıldır omuz omuza, sırt sırta vererek, aynı mefkure için mücadele eden Kürt ve Türk kardeşliğini sağlamak mümkündür, kodları tarihimizde gizlidir. Başka nevzuhur çözüm yolları bizi yıkıma götürür” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden Avukatlar Adli Yıl Açılışını Yaptı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 12 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Avukatlar Adli Yıl Açılışını Yaptı haberi güncellenecektir.

  ADIYAMAN NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   03:57
  • Guneş
   05:41
  • Öğle
   12:40
  • İkindi
   16:24
  • Akşam
   19:19
  • Yatsı
   20:50
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı