Ege Haberleri

  Avukatın hayatını karartan tıp hatası

  Bahri KARATAŞ (DHA)
  10.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mehmet İsen’i ameliyat eden doktorlar, patoloji raporundaki kanser teşhisini gözden kaçırdı. Avukat arkadaşı, doktorlar ve hastane için suç duyurusu yaptı ve tazminat davası açtı.

  İzmir’de 10 yıldır avukatlık yapan iki çocuk babası Mehmet İsen, 15 Haziran 2006 tarihinde gece yarısı karın bölgesinde şiddetli ağrı üzerine Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine gitti.
  Ameliyata alındı
  Burada kendisini muayene eden doktorlar, apandist bölgesinde 10 santim uzunluğunda anormal bir parça görünce Avukat Mehmet İsen’i hemen ameliyata aldı. Avukat Mehmet İsen, 3 gün sonra iyi olduğu gerekçesiyle doktorlar tarafından taburcu edilirken, kendisine bir ay rapor verildi. Ameliyat olduktan 2 yıl sonra kolestrol ölçümü yapmak için özel bir hastaneye giden Avukat Mehmet İsen’in kan değerleri doktorları şok etti.
  Pataloji raporunda
  Genç avukat, hemen Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gitti. Doktorlar, 2 yıl önce ameliyat olduğu hastaneden sağlık durumunu gösteren tüm evraklarının fotokopisini istedi. Gelen evraklar arasında bulunan ve doktorların gözünden kaçan patoloji raporu Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bulunan doktorları şaşırttı.
  Tümörü yazıyordu
  2006’da ameliyat olan Avukat Mehmet İsen’den alınan parçayı inceleyen patoloji servisinin raporunda, uzunluğu 10.5 santim, genişliği 3 santim olan apandisitte tümör olabileceğinin yazdığı ortaya çıktı. Erkeklerde çok nadir görülen ve vücuttaki organları saran kanser türü olan, “Müsinoz Kistatenom” teşhisi genç avukatın dünyasını kararttı.

  İş göremez

  Mehmet İsen’i ameliyat eden doktorlar, kalın barsağını, karın boşluğu iç yüzünü örten zarı aldı, organları temizledi, yüzde 85 iş göremez raporu verdi.

  Erkekte ender hastalık

  Müsinöz kistadenomlar, insanda görülen en büyük kistik yapılardır. Özellikle bayanlarda görülen ve erkeklerde nadir olan bu kistler de diğer yumurtalık kistleri gibi klinik olarak genelde belirti vermez.

  Meslekdaşı destek oldu

  Meslektaşı Mehmet İsen’in yaşadığı olayın bir tıp skandalı olduğunu vurgulayan ailenin avukatı Ender Benli şunnları söyledi: “Müvekkilim Akut Apandisit ön tanısıyla ameliyata alınmış. İki yıl sonra tesadüfen korkunç gerçeği öğrenmiştir. Genç birinin hayatıyla oynayan sorumlulara karşı, ceza davasının yanı sıra doktorlar ve hasteninin bağlı olduğu Sağlık Bakanlığı’na karşı 1 milyon TL, maddi 200 bin TL manevi olmak üzere 1 milyon 200 bin TL tazminat davası açtık.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı