Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Avukat Biçen, hakaret etmekten ceza aldı

  A.A.
  23 Şubat 2006 - 19:43Son Güncelleme : 23 Şubat 2006 - 19:48

  Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, Biçen ve 30 kadar avukatı ile Ertosun'un avukatı Rabia Balkanlı katıldı.

  Duruşma, sanık olarak yargılanan Biçen'in başka bir davada avukat olarak girdiği duruşmanın ardından başladı. Diğer davada sanık avukatlığı yapan Biçen, kendi duruşması başlarken avukat cübbesini çıkarıp, sanık bölümüne geçti.

  Esas hakkında mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Vahdet Polatkan, Biçen'in, 16-17 Ekim 2004 tarihlerindeki Ankara Barosu Genel Kurulu'nda Çağdaş Avukatlar Grubu'nun başkan adayı olarak yaptığı konuşmada Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ve Yargıtay ile Ertosun'un şahsına yönelik sözlerinin eleştiri sınırları içinde olduğunu belirterek, dava konusu sözlerin “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

  Polatkan, Biçen'in sözlerinin doğrudan kurumlara ya da kişilere hakaret içermediğini, genel yargı sistemine yönelik eleştiriler olduğunu ifade ederek, beraat kararı verilmesini talep etti.

  Biçen'in avukatları adına savunma yapan Selçuk Kozağaçlı, ”gardiyan” kavramının bir düşünceyi ifade ederken, vurgulama amacıyla kullanıldığını dile getirerek, “Yargı sistemi içerisinde yer alan gardiyanlar sözüne sinirleniyorsanız, gardiyanlara bir hakaret anlamı yüklüyorsunuz demektir” diye konuştu.

  Biçen'in sözlerini bir düşüncenin dışa vurumu olarak nitelendiren Kozağaçlı, “sözlerin doğru zaman, doğru yer ve doğru bir şekilde dışa vurulduğunu” ifade etti. Kozağaçlı, müvekkilinin tüm suçlardan beraatını istedi.

  Savunmasını yapan Biçen de baro genel kurul toplantısında Ertosun için “cezaevi gardiyanı” ifadesini kullandığını, ancak hakaret kastıyla hareket etmediğini söyledi.

  Biçen, “Hakaret kastım olsaydı daha güzel sözler vardı. Onları kullanırdım. Olumlu eleştiri olmaz. Eleştirilerimin acı bir yanı vardı. Bu da birilerini acıttı ve ses geldi” dedi ve beraatını talep etti.

  Mahkeme heyeti, yeni Türk Ceza Kanunu'nun, “hakaret” suçunu düzenleyen 125/1. maddesi uyarınca Biçen'i, 6 gün hapis 475 YTL para cezasına çarptırdı. Biçen'in cezası toplam 535 YTL para cezasına çevrilerek, ertelendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı